Nokia E6 is a mid level device released in 2011, equipped with a 2.5" multi touch screen, a good 680 MHz processor, and 2 cameras, an 8 mega-pixels back-facing camera and a 0.3 mega-pixels front side camera.
The Nokia E6 is powered by a quite powerful 680 MHz processing unit with as little as 256 MB of RAM memory. This phone comes with aquite big 8 GB internal storage and a slot for an external memory card, enough to install hundreds of games and apps without any trouble.
It appears that Nokia forgot about weight optimization in this 4.69 oz device. Although this phone has 4.55" long and 2.32" wide, it only contains a much smaller 2.5 inches display. The Nokia E6 is quite thin and practical, although it's not as thin as many other phones on sale, with a thickness of 0.41 inches.
Nokia designed this phone with a high-tech 2.5 inches display, and a 480 x 640 (VGA) resolution, which makes everything look brightful and colorful. This display uses TFT capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
The Nokia E6 is equipped with two cameras, an 8 megapixels back side camera and a 0.3 MP front camera. It also captures videos up to 1280x720 (HD) at 25 frames per second. Additionally, the camera has a couple of good features like face detection shooting, flash and geo tagging.
This cellphone includes Wi-Fi capability (although it can't be shared with other devices acting as a wireless modem) and 3G fast internet connection, using HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This cellphone works with a SIM card to use GSM services.
This cellphone uses a mid sized 1500 mAh Li-Ion removable battery, which is quite low for a demanding device like this. This phone has a reported 672 hs stand by time and a 14.8 hours talk time according to Nokia.
This phone also includes a couple nice features like Bluetooth (3.0) and GPS (Global Positioning System), and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This cellphone is sold with Nokia High Efficiency Charger AC-15, Quick start guide, Nokia Stereo Headset WH-207 and Nokia Connectivity Cable CA-179.
Nokia G20 | Android 11 | Unlocked Smartphone | 3-Day Battery | Dual SIM | US Version | 4/128GB | 6.52-Inch Screen | 48MP Quad Camera | Glacier
Shop now
Nokia Lumia 520 (AT&T Go Phone) No Annual Contract (Discontinued by Manufacturer)
Shop now
Nokia 3.4 | Android 10 | Unlocked Smartphone | 2-Day Battery | US Version | 3/64GB | 6.39-Inch Screen | Triple Camera | Charcoal
Shop now
Nokia G10 | Android 11 | Unlocked Smartphone | 3-Day Battery | Dual SIM | US Version | 3/32GB | 6.52-Inch Screen | 13MP Triple Camera | Polar Night
Shop now
Nokia 5.4 | Android 10 | Unlocked Smartphone | 2-Day Battery | Dual SIM | US Version | 4/128GB | 6.39-Inch Screen | 48MP Quad Camera | Polar Night
Shop now
Nokia 6300 4G | Unlocked | Dual SIM | WiFi Hotspot | Social Apps | Google Maps and Assistant | Light Charcoal
Shop now
Nokia 1.4 | Android 10 (Go Edition) | Unlocked Smartphone | 2-Day Battery | Dual SIM | US Version| 2/32GB | 6.51-Inch Screen | Charcoal
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Nokia |
| Operating System (OS): | Symbian Belle, Anna |
| Dimensions: | 4.55 x 2.32 x 0.41 inchesMetric11.56 x 5.89 x 1.04 cmImperial |
| Weight: | 4.69 ouncesMetric132.96 gImperial |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Accessories: | Nokia Connectivity Cable CA-179, Nokia High Efficiency Charger AC-15, Nokia Stereo Headset WH-207, Quick start guide |
| Release date: | 2011-04-12 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (16M colors) |
| Size: | 2.5 inchesMetric6.4 cmImperial |
| Resolution: | 640 x 480 pixels (VGA) |
| Pixel density: | 320 pixels per inchMetric125.98 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | ARM11 (Single-Core 680 MHz) |
| RAM Memory: | 256 MB |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Stand-by Time: | 672 hours |
| Talk Time: | 14.8 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Aperture: | f/2.40 |
| Focal length: | 28mm (35mm equivalence) |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (25 fps) (HD) |
| Camera features: | Face Detection Shooting and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 900, 1700/2100, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.