Nokia Lumia 1525 is a low level Windows Phone phone, provisioned with a big size 6-inches display. Let's take a closer look at what this cellphone can do.
A good point of this phone is its inmense 32 GB internal storage and an SD memory card expansion slot, allowing the user to install lots of apps, games, photos and videos without having to worry about how much storage capacity is left.
This phone is quite a compact cellphone, taking into consideration it has a 6" screen and it is only 0" long and 0 inches wide.
This cellphone doesn't have any cameras.
Nokia equipped the Lumia 1525 with an awesome 6" display, and a resolution of 2560 x 1440 (Quad HD / 2K), providing this device with a unique graphical experience.
This cellphone packs a high capacity 3400 mAh battery that can keep this cellphone running for many hours without having to charge it at all.
This phone doesn't use a SIM card, because it is not a GSM cellphone.
Nokia 8.3 5G | Android 10 | Unlocked Smartphone | Dual SIM | US Version | 8/128GB | 6.81-Inch Screen | 64MP Quad Camera | Polar Night
Shop now
Nokia Mobile Nokia 5.1 Plus - Android 9.0 Pie - 32 GB - Dual Camera - Dual Sim Unlocked Smartphone (AT&T/T-Mobile/Metropcs/Cricket/Mint) - 5.86" 19: 9 HD+ Screen - Black
Shop now
Nokia Lumia 1020 32GB Unlocked GSM Phone w/ 41MP Camera 4.5" - White - International Version, No Warranty
Shop now
Nokia 5.4 | Android 10 | Unlocked Smartphone | 2-Day Battery | Dual SIM | US Version | 4/128GB | 6.39-Inch Screen | 48MP Quad Camera | Dusk
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Nokia |
| Operating System (OS): | Windows Phone |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
Display | |
| Size: | 6 inchesMetric15.2 cmImperial |
| Resolution: | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| Pixel density: | 490 pixels per inchMetric192.91 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Yes |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 805 |
| RAM Memory: | 3 GB (800 MHz) |
| Graphics Processor: | Adreno 420 (2160p) |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | microSD |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 3400 mAh |
Camera | |
Networks | |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.