Nokia Lumia 1820 is a low-end cellphone, with a good size 5.2" screen.
This phone comes with a 32 GB large internal memory and an external SD slot, enough to install hundreds of applications without worrying about filling the cellphone.
Though this cellphone just has 0" long, it manages to pack a 5.2 inches display.
Nokia equipped the Lumia 1820 with a incredible 5.2-inches screen, and a 2560 x 1440 (Quad HD / 2K) resolution, which makes all images and videos look absolutely great.
This phone doesn't have a sim card, because it doesn't work with GSM services.
This phone doesn't have any cameras. Additionally, the camera features flash.
This cellphone packs a 3400 mAh high capacity removable battery that provides this phone an incredible battery duration.
Nokia 8.3 5G | Android 10 | Unlocked Smartphone | Dual SIM | US Version | 8/128GB | 6.81-Inch Screen | 64MP Quad Camera | Polar Night
Shop now
Nokia Mobile Nokia 5.1 Plus - Android 9.0 Pie - 32 GB - Dual Camera - Dual Sim Unlocked Smartphone (AT&T/T-Mobile/Metropcs/Cricket/Mint) - 5.86" 19: 9 HD+ Screen - Black
Shop now
Nokia Lumia 1020 32GB Unlocked GSM Phone w/ 41MP Camera 4.5" - White - International Version, No Warranty
Shop now
Nokia 3.1 - Android 9.0 Pie - 16 GB - Dual SIM Unlocked Smartphone (AT&T/T-Mobile/MetroPCS/Cricket/Mint) - 5.2" Screen - Black - U.S. Warranty
Shop now
Nokia G10 | Android 11 | Unlocked Smartphone | 3-Day Battery | Dual SIM | US Version | 3/32GB | 6.52-Inch Screen | 13MP Triple Camera | Polar Night
Shop now
Nokia 5.4 | Android 10 | Unlocked Smartphone | 2-Day Battery | Dual SIM | US Version | 4/128GB | 6.39-Inch Screen | 48MP Quad Camera | Polar Night
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Nokia |
| Operating System (OS): | Windows Phone |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
Display | |
| Size: | 5.2 inchesMetric13.2 cmImperial |
| Resolution: | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| Pixel density: | 565 pixels per inchMetric222.44 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 805 |
| RAM Memory: | 3 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 420 (2160p) |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | microSD |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 3400 mAh |
Camera | |
| Flash: | Yes |
Networks | |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.