Nokia N97 mini Latin America is a fair quality cellphone released in 2009, with a good processing unit speeding at 434 megahertz, a 5 megapixels back camera and a medium sized 3.2-inches display. But it's time to get into a bit more details.
This phone is a bit thick for current standards, being as thick as 0.56 inches. This device is 4.45 inches long, it just packs a much smaller 3.2 inches screen. This cellphone feels quite heavyweight for a cellphone of this size, with a weight of 4.87 oz.
The Nokia N97 mini Latin America comes with a quite powerful CPU ticking at 434 MHz and only 128 MB RAM memory. A good point of the Nokia N97 mini Latin America is its quite big 8 GB internal storage and a slot for an external memory card, enough to install a couple hundred apps without running out of space.
This cellphone is only equipped with a 5 MP back-facing camera. this cellphone's back-facing camera has a maximum f/2.8 aperture so it has serious difficulties taking good pictures in poor lighting conditions. It can also film 640x480 VGA videos at 30 fps. This camera also counts with flash.
This phone is equipped with a nice 640 x 360 3.2 inches screen, giving this phone a very good graphic quality. Its screen uses TFT resistive technology, but it can't detect multi touch gestures.
The Nokia N97 mini Latin America packs a poor 1200 mAh Li-Ion replaceable battery, which is not really enough for a consuming phone like this. Nokia afirms this phone has a 7.2 hours talk time and a 320 hs stand by time.
This cellphone counts with wifi capability (although it can't be shared with other devices acting as a wireless modem) and 3G fast data connection, supported by HSDPA, UMTS and EDGE technologies. This device uses a SIM card for GSM carriers.
This phone also features a couple of cool features like Bluetooth (2.0, EDR) and GPS (Global Positioning System), and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
Nokia 8.3 5G | Android 10 | Unlocked Smartphone | Dual SIM | US Version | 8/128GB | 6.81-Inch Screen | 64MP Quad Camera | Polar Night
Shop now
Nokia Mobile Nokia 5.1 Plus - Android 9.0 Pie - 32 GB - Dual Camera - Dual Sim Unlocked Smartphone (AT&T/T-Mobile/Metropcs/Cricket/Mint) - 5.86" 19: 9 HD+ Screen - Black
Shop now
Nokia 3310 TA-1036 Unlocked GSM 3G (At&T Tmobile Metro PCS Mint Latin Caribbean) - Warm Red
Shop now
Nokia G10 | Android 11 | Unlocked Smartphone | 3-Day Battery | Dual SIM | US Version | 3/32GB | 6.52-Inch Screen | 13MP Triple Camera | Polar Night
Shop now
Nokia 6300 4G | Unlocked | Dual SIM | WiFi Hotspot | Social Apps | Google Maps and Assistant | Light Charcoal
Shop now
Nokia 2.4 | Android 10 | Unlocked Smartphone | 2-Day Battery | Dual SIM | US Version | 2/32GB | 6.5-Inch Screen | Charcoal
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Nokia |
| Operating System (OS): | Symbian 9.4 |
| Dimensions: | 4.45 x 2.07 x 0.56 inchesMetric11.3 x 5.26 x 1.42 cmImperial |
| Weight: | 4.87 ouncesMetric138.06 gImperial |
| Release date: | 2009-09-02 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (16M colors) |
| Size: | 3.2 inchesMetric8.1 cmImperial |
| Resolution: | 360 x 640 pixels |
| Pixel density: | 229 pixels per inchMetric90.16 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Processor: | ARM11 (Single-Core 434 MHz) |
| RAM Memory: | 128 MB |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Stand-by Time: | 320 hours |
| Talk Time: | 7.2 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Aperture: | f/2.80 |
| Flash: | Yes |
| Max video resolution: | 640 x 480 (30 fps) (VGA) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.