Nokia X1-01 is a low level phone, equipped with a compact 1.8" screen. Let's take a closer sight of what this phone offers to us.
The Nokia X1-01 feels a bit heavy comparing with today standards, weighting 3.21 oz. Nokia made this phoneavailable just in many color options: orange, blue, red and gray. The Nokia X1-01 is a bit thick for today's standards, with its 0.63" thickness. The Nokia X1-01 isn't a very compact device, considering it is 4.42" long and 1.86" wide,but it just packs a 1.8 inches display.
This phone doesn't have any cameras.
This cellphone is equipped with a mediocre 1.8" screen with a 160 x 128 resolution, which makes screen pixels too big and noticeable.
This phone comes with a 1320 mAh medium capacity Li-Ion battery that provides this cellphone a poor battery life. Nokia says this phone has a talk time of 13 hours and a stand by time of 1032 hs.
This cellphone has dual sim cards to be able to to work with 2 different phone lines in the same phone.
When buying this device you also receive Nokia Stereo Headset WH-102 and Nokia Charger AC-3.
Nokia G20 | Android 11 | Unlocked Smartphone | 3-Day Battery | Dual SIM | US Version | 4/128GB | 6.52-Inch Screen | 48MP Quad Camera | Glacier
Shop now
Nokia 3.4 | Android 10 | Unlocked Smartphone | 2-Day Battery | US Version | 3/64GB | 6.39-Inch Screen | Triple Camera | Charcoal
Shop now
Nokia G10 | Android 11 | Unlocked Smartphone | 3-Day Battery | Dual SIM | US Version | 3/32GB | 6.52-Inch Screen | 13MP Triple Camera | Polar Night
Shop now
Nokia 6300 4G | Unlocked | Dual SIM | WiFi Hotspot | Social Apps | Google Maps and Assistant | Light Charcoal
Shop now
Nokia 5.4 | Android 10 | Unlocked Smartphone | 2-Day Battery | Dual SIM | US Version | 4/128GB | 6.39-Inch Screen | 48MP Quad Camera | Polar Night
Shop now
Nokia 1.4 | Android 10 (Go Edition) | Unlocked Smartphone | 2-Day Battery | Dual SIM | US Version| 2/32GB | 6.51-Inch Screen | Charcoal
Shop now
Nokia 5.3 | Android 10 | Unlocked Smartphone | 2-Day Battery | Single SIM | 4/64GB | 6.55-Inch Screen | 13MP Quad Camera | Charcoal
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Nokia |
| Dimensions: | 4.42 x 1.86 x 0.63 inchesMetric11.23 x 4.72 x 1.6 cmImperial |
| Weight: | 3.21 ouncesMetric91 gImperial |
| Colors: | Blue, Gray, Orange and Red |
| Accessories: | Nokia Charger AC-3, Nokia Stereo Headset WH-102 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 1.8 inchesMetric4.6 cmImperial |
| Resolution: | 128 x 160 pixels |
| Pixel density: | 114 pixels per inchMetric44.88 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 16 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1320 mAh |
| Stand-by Time: | 1032 hours |
| Talk Time: | 13 hours |
Camera | |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GSM |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.