Nokia X2 (2014) is a mid-end device launched many years ago, packed with a fast Dual-Core processing unit running at 1.2 GHz, a medium 4.3 inches screen, a 5 MP back side camera and a 0.3 megapixels front side camera. Let's take a deeper look at what this cellphone offers to us.
Nokia sells this cellphone in many color options, black, green, red, white and yellow. Nokia appears to have forgotten about weight optimization in this 5.27 ounces cellphone. This cellphone's thickness (0.44") is a little bit far from current standards, but it still feels right in the user's hand. This phone is quite a compact cellphone, taking into consideration it presents a 4.3 inches display and it only has 4.79 inches long.
Nokia equipped this device with a good looking 4.3" screen, and a 480 x 800 resolution, which makes it hard to distinguish the pixels in the screen.
Nokia decided to build this cellphone using a powerful 1.2 gigahertz Dual-Core processing unit, packed into the Qualcomm Snapdragon 200 8210 chip and 1 GB of RAM memory. The Nokia X2 (2014) has a medium 4 GB internal storage memory, which is fine knowing that it also has a slot for an SD memory card to store songs, pictures and videos.
This cellphone counts with Wi-Fi capability (and it can provide it to other devices acting as a mobile hotspot), HSPA+ 4G internet connection, that is not as fast as LTE-A or LTE 4G networks and 3G fast data connection, over HSDPA and HSUPA technologies. This device uses 2 Micro SIM cards so it can to use two different phone lines and even different carriers in the same cellphone.
This phone has two cameras, a 5 MP back-facing camera and a 0.3 megapixels front side camera. Its back-facing camera has a maximum f/2.7 aperture so it struggles to take clear photographs in low lighting conditions. It can also shoot videos in HD 1280x720 at 30 fps.
This cellphone also comes with a few nice characteristics as Bluetooth (4.0 ), GPS (Global Positioning System) and Radio, and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This device comes with a 1800 mAh mid capacity replaceable battery providing this device with a poor battery duration.
If you need a phone mainly for internet broswing and social networks, you will definitely be very pleased with it.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Nokia |
| Operating System (OS): | Android 4.3 |
| Dimensions: | 4.79 x 2.69 x 0.44 inchesMetric12.17 x 6.83 x 1.12 cmImperial |
| Weight: | 5.27 ouncesMetric149.4 gImperial |
| Colors: | Black, Green, Red, White and Yellow |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Release date: | 2014-07-01 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 4.3 inchesMetric10.9 cmImperial |
| Resolution: | 800 x 480 pixels |
| Pixel density: | 217 pixels per inchMetric85.43 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 200 8210 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Dual-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 302 |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1800 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Aperture: | f/2.70 |
| Focal length: | 30.1mm (35mm equivalence) |
| Sensor size: | 0.25 inches (1/4") |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (30 fps) (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100), 8(900) |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.