Nothing CMF Phone 2 Pro is a pretty good Android phone released almost a year ago, featuring a 6.8" screen, and two cameras, a 50 mega-pixels back-facing camera and a 16 mega-pixels front camera.
This device just has 0" long, but it is still able to fit a a 6.8 inches display. Talking about its body materials, this phone is majorly manufactured with Plastic . offers the Nothing CMF Phone 2 Pro in many different color options like black, light green, orange and white.
A key aspect of this device is its astonishing 128 GB internal memory and while it doesn't have an SD card slot, it it is more than enough to store lots of apps, games, photos and videos without even thinking about filling the cellphone.
The Nothing CMF Phone 2 Pro is equipped with two cameras, a 50 megapixels back side camera and a 16 megapixels front-facing camera. this phone's back side camera lens has a 1.8 aperture so it can shoot sharp photographs even in low light environments. This cellphone can also film videos up to 3840x2160 (4K) at 30 fps, and slow motion videos in 1920x1080 (Full HD) at 60 frames per second (2 times slower than reality).
packed this device with a mediocre 6.8" screen, and a resolution of x , giving this cellphone a regular graphic quality.
This device comes with a 5000 mAh massive non-removable battery that can keep this phone running for many hours and even reach the end of the day without charging it at all. An issue to evaluate is that the Nothing CMF Phone 2 Pro's battery is non-removable so you won't be able to replace it when it begins to last shorter, whereas with this big battery you will probably discard this cellphone before it becomes an issue.
The Nothing CMF Phone 2 Pro provides 5G crazy fast data connection, 4G LTE-A , a really fast connection type and also HSPA+ data connection (which is a lower speed 4G type) and 3G fast connectivity, supported by HSDPA technologies. This cellphone works with a Nano SIM card to use GSM services.
This cellphone also comes with a couple of nice characteristics as Fingerprint ID, Bluetooth (5.3 ) and GPS Geolocation, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
No matter if you want this phone to take lots of pictures, want a phone for work, need a phone to play tons of games or want it majorly for social networks and internet browsing, you will probably be very happy with it. packs this cellphone with SIM ejection tool, Paperwork , Phone and Type-C cable.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 15 |
| Weight: | 6.53 ouncesMetric185.12 gImperial |
| Colors: | Black, Light Green, Orange and White |
| Materials: | Plastic |
| Accessories: | Paperwork , Phone, SIM ejection tool, Type-C cable |
| Release date: | 2025-04-28 |
Display | |
| Screen Type: | AMOLED |
| Size: | 6.8 inchesMetric17.3 cmImperial |
| Brightness: | 3000 cd/m2 |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 7300 Pro (4 nm) |
| RAM Memory: | 8 GB |
| Graphics Processor: | Mali-G615 MC2 |
| Internal Memory: | 128 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 5000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 50 megapixels |
| Aperture: | f/1.80 |
| Sensor size: | 0.64 inches (1/1.57") |
| Front camera: | 16 megapixels |
| Max video resolution: | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) |
| Max slow motion video: | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) |
Networks | |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| 5G Bands: | Bands n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n71, n78, 5G Ready |
| Technologies: | 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.3 |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.