Nothing Phone (2a) is an incredible device launched two years ago, which features a large 6.7" screen, and 2 cameras, a 50 mega-pixels back-facing camera and a 32 mega-pixels front-facing camera.
This phone is very thin and practical, with a thickness of just 0.34 inches. This phone is a compact phone, taking into consideration it has a 6.7 inches screen and it only has 6.41 inches long and 3 inches wide. made a very good design job making this cellphone as lightweight as 6.7 oz. The Nothing Phone (2a) uses Glass and Aluminum.
This device has a big 128 GB internal storage memory and even though it doesn't have an SD memory slot, it it is more than enough to install tons of apps, games, pictures and videos without worrying about how much storage capacity is left.
This device features two cameras, a 50 mega-pixels back camera and a 32 mega-pixels front facing camera. Its back camera lens has an aperture of 1.9 so it can take very nice pictures even in poor lighting conditions. This phone also films videos up to 3840x2160 (4K) at 30 fps, and Full HD 1920x1080 slow motion videos up to 120 frames per second (4 times slower ).
The Nothing Phone (2a) has a spectacular 6.7-inches screen with a 1084 x 2412 resolution, giving this cellphone a very detailed graphical experience.
This cellphone provides Wi-Fi capability (which it can provide to other devices acting as a mobile hotspot) and 5G incredibly fast data connection. This phone works with a Nano SIM card to connect to GSM networks.
This phone also includes a lot of useful features as Fingerprint Scanner, NFC, Bluetooth (5.3) and GPS, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
This cellphone uses a 5000 mAh massive non-replaceable battery, enough to provide this cellphone with a marvelous battery duration. An issue to evaluate is that this cellphone's battery is non-replaceable so you can't throw it away and buy a new one when it starts to lose its charge, though having 5000 mAh you will probably discard this phone before it becomes a real problem.
If you are looking for a cellphone to mainly use social networks and internet browsing, love photography, want this cellphone to play games or want it for work, this cellphone is a great option .
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 14 |
| Dimensions: | 6.41 x 3.00 x 0.34 inchesMetric16.28 x 7.62 x 0.86 cmImperial |
| Weight: | 6.70 ouncesMetric189.94 gImperial |
| Materials: | Aluminum and Glass |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Release date: | 2024-03-05 |
Display | |
| Screen Type: | AMOLED |
| Size: | 6.7 inchesMetric17 cmImperial |
| Resolution: | 2412 x 1084 pixels |
| Pixel density: | 395 pixels per inchMetric155.51 pixels per cmImperial |
| Brightness: | 1300 cd/m2 |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek Dimensity 7200 Pro (4 nm) |
| RAM Memory: | 8 GB |
| Graphics Processor: | Mali-G610 MC4 |
| Internal Memory: | 128 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 5000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 50 megapixels |
| Aperture: | f/1.90 |
| Sensor size: | 0.64 inches (1/1.56") |
| Front camera: | 32 megapixels |
| Max video resolution: | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) |
| Max slow motion video: | 1920 x 1080 (120 fps) (Full HD) |
| Camera features: | Slow Motion Video (4 times slower) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| 5G Bands: | n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n39, n40, n41, n66, n77, n78 |
| Technologies: | 5G |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.3 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.