Nothing Phone (3) (Rumored) is a bit outdated Android device, packing a huge 6.5" display, and 2 cameras, a 50 megapixels back facing camera and a 32 megapixels front-facing camera. Let's take a deeper view of what this cellphone can give us.
While this device is only 0 inches long, it's still able to fit a a 6.5 inches display.
An excellent aspect of this device is the 128 GB big internal memory and while it doesn't come with a slot for SD memory cards, it is still enough to install hundreds of applications and even the largest games currently available without even thinking about running out of space.
The Nothing Phone (3) (Rumored) features two cameras, a 50 mega-pixels back camera and a 32 megapixels front facing camera. It also captures 3840x2160 4K videos at 60 frames per second.
The Nothing Phone (3) (Rumored) includes a low level 6.5-inches display with a x resolution, losing a lot of details in photos and movies.
The Nothing Phone (3) (Rumored) packs a 4700 mAh inmense non-removable battery, enough to provide the Nothing Phone (3) (Rumored) with an incredible battery duration. An issue to evaluate is that the Nothing Phone (3) (Rumored)'s battery isn't replaceable so you can't throw it away and buy a new one when it starts to get older, while with such a great capacity you will probably buy a new cellphone before it happens.
This cellphone provides 5G incredibly fast connection type and LTE-A (4G) super fast connectivity. The Nothing Phone (3) (Rumored) works with a Nano SIM card for GSM carriers.
This phone also comes with a great numbre of cool characteristics such as Fingerprint unlock, Facial recognition to unlock, Wireless charging compatibility, NFC (to trigger actions, transfer data or make payments by holding your device close to another NFC device or tag), Bluetooth (5.3 ) and GPS Geolocation, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
This cellphone is definitely a great option for you no matter whether you will use it for work or want it mainly for social networks and internet browsing.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 15 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | OLED |
| Size: | 6.5 inchesMetric16.5 cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 SM8635 (4 nm) |
| RAM Memory: | 8 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 735 |
| Internal Memory: | 128 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 4700 mAh |
| Wireless Charging: | Yes |
Camera | |
| Back camera: | 50 megapixels |
| Front camera: | 32 megapixels |
| Max video resolution: | 3840 x 2160 (60 fps) (4K) |
Networks | |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| 5G Bands: | Bands 5G Ready |
| Technologies: | 5G, LTE-A (4G) and LTE (4G) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.3 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Face Unlock: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.