Nothing Phone (3a) Pro (Rumored) is a good quality Android cellphone, which counts with a 6.8" screen, a 50 megapixels back camera and a 32 mega-pixels front camera. Let's take a closer sight of what this phone can give us.
The Nothing Phone (3a) Pro (Rumored) comes with an excellent 256 GB internal memory and although it doesn't include a slot for an SD memory card, it is still enough to store lots of applications, games, photos and videos without worrying about filling it.
The Nothing Phone (3a) Pro (Rumored) only has 0 inches long, but it is able to fit a a 6.8 inches screen.
This cellphone has a poor x 6.8" display, making images look less detailed.
This cellphone has 5G incredibly fast connection type. This phone works with a Nano SIM card for GSM connection.
The Nothing Phone (3a) Pro (Rumored) features two cameras, a 50 MP back side camera and a 32 MP front facing camera. This device also shoots 3840x2160 4K videos at 30 fps, and slow motion videos up to 1920x1080 (Full HD) up to 120 fps (4 times slower ).
The Nothing Phone (3a) Pro (Rumored) also features many useful characteristics such as Biometric fingerprint, Near Field Communication (NFC), Bluetooth (allows communication with other phones, computers and accessories) and GPS, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
This cellphone comes with a 6000 mAh big non-replaceable battery providing this cellphone a marvelous battery duration. An issue to take into consideration is that the Nothing Phone (3a) Pro (Rumored)'s battery is not removable so you can't change it when it begins to get older, although with this big battery you will probably buy a new cellphone before it becomes a real problem.
The Nothing Phone (3a) Pro (Rumored) is definitely a great choice for you it doesn't matter whether you need a phone to mainly use social networks and internet browsing, will use it to play games or need it for work.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 15 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | OLED |
| Size: | 6.8 inchesMetric17.3 cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3 SM7635 (4 nm) |
| RAM Memory: | 8 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 710 |
| Internal Memory: | 256 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 6000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 50 megapixels |
| Front camera: | 32 megapixels |
| Max video resolution: | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) |
| Max slow motion video: | 1920 x 1080 (120 fps) (Full HD) |
| Camera features: | Slow Motion Video (4 times slower) |
Networks | |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| 5G Bands: | Bands n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n39, n40, n41, n66, n77, n78 |
| Technologies: | 5G |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.3 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.