Nubia 5 is a nice Android device launched in 2012, packing a very powerful Quad-Core processing unit clocking at 1500 megahertz, a quite big 5" screen, a 13 megapixels back facing camera and a 2 megapixels front-facing camera.
did a great job making this phone weight just 4.51 ounces. This cellphone is only available in color 16 777 216. Though this phone is only 5.43" long, it is still able to fit a a 5 inches screen. The nubia 5 has a beautiful design, with a thickness of just 0.29".
This cellphone has a gorgeous 1080 x 1920 (Full HD) 5 inches display, providing this phone with a perfect graphic quality.
decided to equip this phone using a Qualcomm Snapdragon S4 Pro APQ8064 system chip, backed up by an exceptional 1500 megahertz Quad-Core CPU and a big 2 GB RAM. This cellphone counts with a 16 GB interesting internal storage and though it doesn't have an SD memory slot, it should be enough to store hundreds of applications, but it probably wouldn't be suitable if you are fan of the largest games currently available.
This phone has two cameras, a 13 megapixels back side camera and a 2 mega-pixels front side camera. This cellphone also captures videos in 1920x1080 (Full HD).
The nubia 5 has wi-fi connectivity (although it can't be provided to other devices acting as a modem), HSPA+ (4G) connection type, that is not as fast as LTE or LTE-A 4G networks and 3G fast connection type, using HSDPA technologies. The nubia 5 doesn't use a sim card, because it doesn't work with GSM networks.
This cellphone packs a 2300 mAh incredible removable battery, which isn't too much for a phone like this.
The nubia 5 also features some interesting features like NFC (to trigger actions, transfer data or make payments by holding your cellphone close to another NFC device or tag), Bluetooth (4.0 ) and GPS Navigation, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Gyroscope.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 4.1.1 |
| Also Known As: | nubia NX501 |
| Dimensions: | 5.43 x 2.70 x 0.29 inchesMetric13.79 x 6.86 x 0.74 cmImperial |
| Weight: | 4.51 ouncesMetric127.86 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Release date: | 2012-12-26 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 441 pixels per inchMetric173.62 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S4 Pro APQ8064 |
| Processor: | Krait 300, 32-bit, 28 nm (Quad-Core 1500 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 320 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2300 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Aperture: | f/2.20 |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.