Nubia N1 Lite is a mid-level device launched in 2017, equipped with a great Quad-Core processing unit running at 1300 MHz, a 5.5-inches screen, an 8 MP back facing camera and a 5 megapixels front camera.
This cellphone is just 6.02 inches long and 3.03 inches wide, but it's still able to fit a a 5.5 inches display. The nubia N1 Lite is slim, with a thickness of just 0.31". has made a very good job making the nubia N1 Lite as lightweight as 6.07 ounces. Regarding its materials quality, this phone is mostly made of Plastic . only offers the nubia N1 Lite in color 16 777 216.
This cellphone is equipped with a very good 720 x 1280 (HD) 5.5 inches display, which makes everything look colorful and brightful.
equipped the nubia N1 Lite with a MediaTek MT6737 chip, which holds a very powerful 1300 MHz Quad-Core CPU and a big 2 GB of RAM memory. A good advantage of the nubia N1 Lite is its big 16 GB internal storage memory and a slot for SD memory cards, enough to store hundreds of games and applications without any trouble.
The nubia N1 Lite is equipped with two cameras, an 8 MP back-facing camera and a 5 megapixels front facing camera. This device also shoots Full HD 1920x1080 videos at 30 frames per second.
This phone has a 3000 mAh big capacity Li - Polymer non-replaceable battery that can keep this phone running for several hours and even reach the end of the day without charging it at all. An issue to take into account is that this phone's battery isn't replaceable so you won't be able to replace it when it starts losing capacity, while with such a great capacity you will probably discard this cellphone before it becomes a real problem.
This cellphone provides WiFi capability (but it can't provide it to other devices around, as a mobile mobile hotspot), 4G (LTE) fast connection type and fast 3G data connection, using HSPA technologies. The nubia N1 Lite works with a Nano SIM card for GSM networks.
This phone also features a couple cool features such as Fingerprint Reader, Bluetooth and GPS, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
If you want a social cellphone or want it to play games, this phone is definitely a great option .
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 6.0 Marshmallow |
| Dimensions: | 6.02 x 3.03 x 0.31 inchesMetric15.29 x 7.7 x 0.79 cmImperial |
| Weight: | 6.07 ouncesMetric172.08 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Materials: | Plastic |
| Release date: | 2017-03-01 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 267 pixels per inchMetric105.12 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6737 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Mali-T720 MP2 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 128 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| LTE (4G) Bands: | 2(1900), 4(AWS-1), 5(850), 7(2600), 12(700 a), 17(700 b), 28(700 APT), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 4(1700/2100), 2(1900) |
| Technologies: | LTE (4G) and HSPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.1 |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.