Nubia W5 is a mid level Windows Phone, 8.1 device, coming with a MHz Quad-Core processing unit and a 13 megapixels back camera.
decided to build this phone using a Qualcomm Snapdragon 801 system chip, which holds a quite powerful MHz Quad-Core processing unit and a great 3 GB of RAM memory. A great point of this phone is the 64 GB astonishing internal storage memory and while it doesn't come with an external SD slot, it it is more than enough to install hundreds of apps and even the heaviest games available nowadays without having to worry about how much memory is left.
packed this device with a nice screen, and a resolution of x , making everything look great.
This phone has only a 13 mega-pixels back camera.
This phone features a 4500 mAh long lasting replaceable battery, enough to provide this phone with an amazing battery life.
This phone provides wi-fi capability (but it can't be provided to other devices around, acting as a wireless router), 4G LTE fast internet connection and 3G fast data connection, using HSPA and HSUPA technologies. The nubia W5 doesn't have a sim card, because it is not a GSM phone.
This cellphone also features a handful of useful features such as Bluetooth (Yes ) and GPS, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Windows Phone, 8.1 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
Display | |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 801 |
| Processor: | |
| RAM Memory: | 3 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 64 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 4500 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.