Nubia X6 is a mid-level Android device, equipped with an extremely fast Quad-Core CPU ticking at 2300 megahertz, an enormous 6.4 inches screen, a 13 MP back side camera and a 13 megapixels front camera. Great! That's it? Not at all, it's only the starting point of this extreme review.
sells this cellphone with a high speed Quad-Core processing unit ticking at 2.3 gigahertz, included in the Qualcomm Snapdragon 801 8974-AB chip and a great 3 GB of RAM. This cellphone counts with a 32 GB huge internal storage memory and even though it doesn't come with an external memory card slot, it is still enough to store tons of apps, games, pictures and videos without thinking about how much storage capacity is left.
Regarding its body design materials, the nubia X6 is mostly built with Metal . This phone is incredibly thin and practical, being just 0.31 inches thick. The nubia X6 is only 7.07" long, but it still manages to hold a 6.4 inches screen. The nubia X6 feels much lighter than what you expect from a cellphone like this.
designed this device with a incredible 6.4-inches screen, and a 1080 x 1920 (Full HD) resolution, which makes it impossible to even see the pixels forming the screen.
This phone is equipped with two cameras, a 13 megapixels back side camera and a 13 mega-pixels front-facing camera.
This cellphone uses a big capacity 4250 mAh replaceable battery, enough to provide this cellphone with an incredible battery life.
The nubia X6 counts with Wi-Fi capability (but it can't share it with other devices around, acting as a hotspot), 4G LTE high speed connection type and fast 3G connectivity, using HSPA technologies. This phone doesn't have a SIM card, because it doesn't support GSM connections.
This phone also comes with some cool characteristics as NFC, Bluetooth (allows communication with other devices and accessories) and GPS Localization, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This device is probably a good choice for you it doesn't matter whether you are looking for a phone to majorly use social networks and internet browsing, want a device for work or are looking for a gaming device.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Dimensions: | 7.07 x 3.50 x 0.31 inchesMetric17.96 x 8.89 x 0.79 cmImperial |
| Weight: | 7.58 ouncesMetric214.89 gImperial |
| Materials: | Metal |
Display | |
| Size: | 6.4 inchesMetric16.3 cmImperial |
| Resolution: | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 344 pixels per inchMetric135.43 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 801 8974-AB |
| Processor: | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) |
| RAM Memory: | 3 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 330 |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 4250 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Front camera: | 13 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900+), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 8(900), 3(1800), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G) and HSPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.