Nubia Z11 is a high-level Android cellphone launched many years ago, packed with a 2.15 GHz Quad-Core processing unit, a huge 5.5-inches screen, and 2 cameras, a 16 mega-pixels back facing camera and an 8 mega-pixels front camera.
decided to build this phone using a Qualcomm Snapdragon 820 MSM8996 system chip, which holds an extremely fast 2.15 GHz Quad-Core CPU and a large 6 GB RAM. This phone counts with a 64 GB great internal memory and a slot for SD memory cards, enough to store lots of applications, games, songs, pictures and videos without even thinking about how much memory is left.
This cellphone feels much lighter than what you expect from a cellphone like this. This cellphone is just 0.3" thick, taking it to the thinnest device's category. The nubia Z11 is quite a compact phone, taking into consideration it presents a 5.5 inches screen and it is just 5.98 inches long and 2.85" wide. The nubia Z11 is sold in a lot of color variations like black, gray, pink and silver.
This cellphone has two cameras, a 16 MP back facing camera and an 8 MP front side camera. This cellphone also shoots videos up to 3840x2160 (4K). This cellphone also includes auto-focus.
The nubia Z11 includes a incredible 1920 x 1080 (Full HD) 5.5 inches screen, which makes everything look brightful and colorful.
This cellphone features a 3000 mAh amazing Li - Polymer non-removable battery, enough to provide this cellphone with an incredible battery life. An issue to take into consideration is that this cellphone's battery is non-replaceable so you can't change it when it starts to lose capacity, whereas with such a huge battery size you will probably buy a new cellphone before it becomes a real problem.
This phone includes Wi-Fi capability (although it can't provide it to other devices acting as a wireless router or modem), LTE-A (4G) ultra fast connection type and 3G fast data connection, using HSPA technologies. The nubia Z11 uses a Nano SIM card for GSM carriers.
This cellphone also comes with a wide variety of useful features as Fingerprint unlock, Near Field Communication (NFC), Bluetooth and GPS, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
No matter if you are a photography fan, will use this phone for work, want a gaming phone or are looking for a social phone, you will definitely love this cellphone.
PreserVision AREDS 2 Eye Vitamin & Mineral Supplement, Contains Lutein, Vitamin C, Zeaxanthin, Zinc & Vitamin E, 120 Softgels (Packaging May Vary)
Shop now
Jitterbug Smart2 No-Contract Easy-to-use Smartphone for Seniors by GreatCall,Black
Shop now
Crayola 240 Crayons, Bulk Crayon Set, 2 of Each Color, Gift for Kids, Ages 3, 4, 5, 6, 7
Shop now
Similac Pro-Advance Non-GMO Infant Formula with Iron, with 2’-FL HMO, for Immune Support, Baby Formula, Powder, (One-Month Supply), 2.25 Pound (Pack of 3)
Shop now
KINGLAKE 100 Pcs 4" Plastic Plants Nursery Pot/Pots Seedlings Flower Plant Container Seed Starting Pots
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 6.0 Marshmallow |
| Dimensions: | 5.98 x 2.85 x 0.30 inchesMetric15.19 x 7.24 x 0.76 cmImperial |
| Weight: | 5.71 ouncesMetric161.88 gImperial |
| Colors: | Black, Gray, Pink and Silver |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Release date: | 2016-06-29 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 401 pixels per inchMetric157.87 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 820 MSM8996 |
| Processor: | Kryo, 64-bit (Quad-Core 2150 MHz) |
| RAM Memory: | 6 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 530 |
| Internal Memory: | 64 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 200 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 16 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Front camera: | 8 megapixels |
| Max video resolution: | 3840 x 2160 (4K) |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800 DD), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 8(900), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE-A (4G), LTE (4G) and HSPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.1 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.