Nubia Z11 Max is a little outdated phone, featuring a high-tech Hexa-Core processing unit clocking at 1800 MHz, a big size 6" screen, a 16 mega-pixels back facing camera and an 8 megapixels front camera. Great! That's it? No, it's only the beginning of a much deeper review.
The nubia Z11 Max is equipped with a Qualcomm Snapdragon 652 8976 system chip, which holds a very powerful Hexa-Core processing unit running at 1800 megahertz with a huge 4 GB RAM. A great advantage of this phone is the 64 GB inmense internal storage memory and a slot for external memory cards, which allows you to store lots of applications, games, pictures and videos without even thinking about how much storage is left.
This phone is incredibly slim and stilized, being just 0.29 inches thick. The nubia Z11 Max is a compact device, taking into consideration it has a 6" display and it's only 6.27 inches long. did a great design job making this cellphone as lightweight as 6.53 oz. About its aspect, this cellphone is mostly manufactured with Metal .
packed this cellphone with a gorgeous 6-inches screen, and a 1080 x 1920 (Full HD) resolution, which makes it impossible to even see the pixels taking part of the screen.
This phone has two cameras, a 16 mega-pixels back-facing camera and an 8 megapixels front-facing camera.
The nubia Z11 Max counts with a 4000 mAh massive non-removable battery that provides this device a great battery duration. An issue to evaluate is that this phone's battery isn't removable so you can't buy a new battery when it begins to last shorter, although with such a big battery you will probably buy a new cellphone before that happens.
This cellphone provides WiFi capability (although it can't share it with other devices around, as a mobile hotspot). This phone doesn't use a SIM card, because it isn't a GSM cellphone.
This phone also includes a couple of cool features like Fingerprint Sensor, Bluetooth (enables communication with other devices, computers and accessories) and GPS (Global Positioning System), and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
This phone is probably the right choice no matter if you want a social cellphone, will use this phone for gaming or want it for work.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop |
| Dimensions: | 6.27 x 3.24 x 0.29 inchesMetric15.93 x 8.23 x 0.74 cmImperial |
| Weight: | 6.53 ouncesMetric185.12 gImperial |
| Materials: | Metal |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | Super AMOLED |
| Size: | 6 inchesMetric15.2 cmImperial |
| Resolution: | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 367 pixels per inchMetric144.49 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 652 8976 |
| Processor: | ARM Cortex-A72 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Hexa-Core 1800 MHz) |
| RAM Memory: | 4 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 510 |
| Internal Memory: | 64 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 200 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 4000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 16 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Front camera: | 8 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900+), 40(2300), 41(2600+) |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 8(900), 2(1900), 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.1 |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.