Nubia Z11 Mini is an interesting Android device, including a high-tech 1500 megahertz Octa-Core CPU, a big 5 inches display, and 2 cameras, a 16 MP back camera and an 8 mega-pixels front-facing camera.
Being just 0.31" thick,this phone is incredibly thin and good-looking. This cellphone is a very compact cellphone, taking into consideration it features a 5" screen and it's only 5.57" long and 2.76 inches wide. has made an excellent design job making the nubia Z11 Mini as lightweight as 4.87 oz. only offers this cellphone in color 16 777 216.
equipped the nubia Z11 Mini with a Qualcomm Snapdragon 617 8952 system chip, including an extremely powerful Octa-Core CPU ticking at 1500 megahertz with a great 3 GB of RAM memory. This cellphone counts with a 32 GB great internal storage and an SD card slot, more than enough to store tons of apps, games, pictures and videos without even thinking about how much memory is left.
The nubia Z11 Mini is equipped with an amazing 1080 x 1920 (Full HD) 5" screen, which makes everything look completely perfect.
The nubia Z11 Mini is equipped with two cameras, a 16 MP back facing camera and an 8 mega-pixels front side camera. Its back facing camera lens has a f/2 aperture so it can take very nice photos even in poorly lit environments. This phone can also shoot videos in 1920x1080 (Full HD) at 30 frames per second.
This cellphone features WiFi connectivity (but it can't provide it to other devices around, acting as a mobile hotspot). This device uses a Nano SIM card to use GSM services.
This phone packs a huge 2800 mAh Li - Polymer non-removable battery that can keep this cellphone running for several hours without charging it. An issue to consider is that this cellphone's battery isn't removable so you can't buy a new battery when it starts to have trouble holding its charge, even though having 2800 mAh you will probably replace this cellphone before it happens.
This cellphone also comes with a wide variety of interesting characteristics like Fingerprint Reader, Bluetooth (4.1 ), GPS Navigation and FM Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
The nubia Z11 Mini is the right choice for you if you want it mostly for social networks or will use it as a gaming phone.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop |
| Dimensions: | 5.57 x 2.76 x 0.31 inchesMetric14.15 x 7.01 x 0.79 cmImperial |
| Weight: | 4.87 ouncesMetric138.06 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 441 pixels per inchMetric173.62 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 617 8952 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 1500 MHz) |
| RAM Memory: | 3 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 405 |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 200 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2800 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 16 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Sensor size: | 0.36 inches (1/2.8") |
| Front camera: | 8 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900+), 40(2300), 41(2600+) |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 8(900), 2(1900), 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.1 |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.