Nubia Z5S is a bit outdated Android phone, counting with a pretty large 5-inches screen, a high performance Quad-Core CPU running at 2300 megahertz, and 2 cameras, a 13 megapixels back-facing camera and a 5 mega-pixels front-facing camera.
This phone is much lighter than what one would expect from a cellphone of this size. This cellphone is only 5.42" long and 2.71" wide, but it's able to fit a a 5" screen. This phone is extremely slim, with a thickness of just 0.3 inches. made this cellphoneavailable only in color 16 777 216.
equipped the nubia Z5S with a beautiful 5 inches display, and a 1080 x 1920 (Full HD) resolution, which makes all images and videos look completely perfect.
This cellphone is equipped with a Qualcomm Snapdragon 800 chip, which holds an extremely fast 2.3 gigahertz Quad-Core processing unit and a huge 2 GB RAM memory. The nubia Z5S counts with a 16 GB quite large internal memory and though it doesn't have an external memory slot, it should be enough to install a couple hundred applications, although it might not be enough if you are planning to install some of the heaviest games currently available or taking tons of photos and videos.
This device is equipped with two cameras, a 13 megapixels back camera and a 5 mega-pixels front camera. It is capable of filming videos up to 3840x2160 (4K) at 120 fps.
This phone has wi-fi connectivity (which it can share with other devices as a mobile hotspot), LTE 4G fast connection type and the fastest 3G connectivity, supported by HSPA and HSUPA technologies. The nubia Z5S doesn't have a sim card, because it isn't a GSM enabled device.
This phone features a high capacity 2300 mAh Li - Ion battery, which isn't too much for a cellphone like this.
This phone also comes with many interesting characteristics such as Infrared Transmitter, Bluetooth (4.0 ), GPS and Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
It doesn't matter whether you want a phone to play games or want this phone majorly for social networks and internet browsing, you will probably love this device.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 4.2.2 |
| Also Known As: | ZTE nubia Z5S |
| Dimensions: | 5.42 x 2.71 x 0.30 inchesMetric13.77 x 6.88 x 0.76 cmImperial |
| Weight: | 4.44 ouncesMetric125.87 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 441 pixels per inchMetric173.62 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 800 |
| Processor: | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 330 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2300 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 3840 x 2160 (120 fps) (4K) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Infra-red: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.