Nubia Z60 Ultra is a high-level cellphone, packed with a large 6.9-inches screen, and two cameras, a 108 megapixels back camera and a 32 mega-pixels front-facing camera. We will get a better understanding of this phone's features when we get into more details.
This phone is quite a compact cellphone, taking into account that it has a 6.9 inches screen and it only has 0 inches long.
This phone has an awesome 1116 x 2480 6.9-inches display, giving this phone a high level graphic quality.
A good advantage of this cellphone is its 256 GB inmense internal memory and though it doesn't include an external SD slot, it is still enough to install hundreds of apps and even the largest games available nowadays without thinking about filling it.
This device has two cameras, a 108 megapixels back side camera and a 32 mega-pixels front side camera.
This device provides wifi capability (which can be shared with other devices around, as a mobile hotspot) and 5G super high bandwidth data connection. The nubia Z60 Ultra uses a Nano SIM card for GSM networks.
This cellphone also includes a couple cool characteristics as Fingerprint Identification, Bluetooth (5.2) and GPS Geolocation, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
This phone comes with a 5500 mAh big capacity Li - Polymer non-replaceable battery, enough to provide this phone with an impressive battery duration. An issue to consider is that this cellphone's battery is non-removable so you can't change it when it starts to live shorter, although with such a huge battery size you will probably buy a new phone before it becomes a real problem.
No matter whether you will use this phone to play tons of games, want this cellphone majorly for internet broswing and social networks, are looking for a work cellphone or you love taking pictures, this phone is very appropiate for you.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 14 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | AMOLED |
| Size: | 6.9 inchesMetric17.5 cmImperial |
| Resolution: | 2480 x 1116 pixels |
| Pixel density: | 394 pixels per inchMetric155.12 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 SM8650-AB (4 nm) |
| RAM Memory: | 12 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 750 |
| Internal Memory: | 256 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | No |
| Capacity: | 5500 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 108 megapixels |
| Front camera: | 32 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| 5G Bands: | 5G Ready |
| Technologies: | 5G |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.2 |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.