Nubia Z60S Pro is a high quality device launched in 2024, which counts with a huge 678 inches screen, a 50 megapixels back facing camera and a 12 megapixels front camera.
A key aspect of the nubia Z60S Pro is its large 256 GB internal storage memory and while it doesn't come with an SD memory card expansion slot, it is still enough to install lots of applications, games, songs, pictures and videos without having to worry about how much storage is left.
This phone is very thin and practical, with a thickness of just 0.34". Whereas this cellphone only has 6.44 inches long, it is still able to fit a a 678" screen. Regarding its body design materials, the nubia Z60S Pro is mainly created with Glass and Aluminum. sells the nubia Z60S Pro in 3 color options: aqua, black and white. appears to have forgotten about weight optimization in this 7.76 oz cellphone.
The nubia Z60S Pro is equipped with a low quality 1260 x 2800 678" screen, which makes all photos and movies look like low resolution media.
The nubia Z60S Pro has two cameras, a 50 mega-pixels back side camera and a 12 mega-pixels front camera. this phone's back side camera lens has a maximum F1.6 aperture so it can shoot great photos even in dark conditions. The nubia Z60S Pro also captures videos in 7680x4320 at 30 fps.
The nubia Z60S Pro offers wifi capability (which can be provided to other devices acting as a router or modem), 5G ultra fast internet connection, LTE-A (4G) high bandwidth internet connection and also HSPA+ internet connection (a slower 4G technology) and fast 3G connectivity, supported by HSDPA technologies. This device works with a Nano SIM card to connect to GSM networks.
This phone also includes plenty of cool features as Fingerprint unlock, NFC (Near Field Communication), Bluetooth (allows communication with other bluetooth devices, computers, and accessories) and GPS (Global Positioning System), and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
This phone features a 5100 mAh long lasting Li - Polymer non-replaceable battery, enough to provide this phone with a great battery life. An issue to take into consideration is that this phone's battery is not removable so you can't change it when it begins to live shorter, though with such a big battery you will probably buy a new phone before it becomes a real problem.
If you want this cellphone for playing games, are looking for a work phone, you love taking photos or will use it mostly for social networks and internet browsing, this cellphone is definitely a good choice .
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 14 |
| Dimensions: | 6.44 x 2.99 x 0.34 inchesMetric16.36 x 7.59 x 0.86 cmImperial |
| Weight: | 7.76 ouncesMetric219.99 gImperial |
| Colors: | Aqua, Black and White |
| Materials: | Aluminum and Glass |
| Release date: | 2024-08-12 |
Display | |
| Screen Type: | AMOLED |
| Size: | 678 inchesMetric1722.1 cmImperial |
| Resolution: | 2800 x 1260 pixels |
| Pixel density: | 5 pixels per inchMetric1.97 pixels per cmImperial |
| Brightness: | 1200 cd/m2 |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 SM8550-AC (4 nm) |
| RAM Memory: | 8 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 740 |
| Internal Memory: | 256 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | No |
| Capacity: | 5100 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 50 megapixels |
| Aperture: | f/1.60 |
| Focal length: | 35mm (35mm equivalence) |
| Sensor size: | 0.64 inches (1/1.56") |
| Front camera: | 12 megapixels |
| Max video resolution: | 7680 x 4320 (30 fps) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| 5G Bands: | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, SA, NSA |
| Technologies: | 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.3 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.