Nubia Z7 Max is a pretty good Android cellphone, including a huge 5.5-inches screen, an extremely fast 2500 MHz Quad-Core processing unit, and 2 cameras, a 13 megapixels back side camera and a 5 MP front camera.
decided to sell this phone with a Qualcomm Snapdragon 801 8974-AC system chip, including a high speed 2.5 GHz Quad-Core CPU and a huge 2 GB of RAM. This phone has a huge 32 GB internal memory and an SD memory slot, which allows the user to store tons of applications, games, photos and videos without thinking about running out of space.
just sells this phone in 16 777 216 color. The nubia Z7 Max just has 6.01 inches long, but it's still able to fit a a 5.5 inches screen. The nubia Z7 Max is thin, being just 0.34 inches thick. made an excellent job making this cellphone weight just 5.64 ounces.
packed the nubia Z7 Max with a completely amazing 5.5-inches display, and a resolution of 1080 x 1920 (Full HD), which makes everything look absolutely great.
The nubia Z7 Max is equipped with two cameras, a 13 MP back facing camera and a 5 MP front side camera. This cellphone also films videos up to 3840x2160 (4K) at 30 fps, and slow motion videos in (HD) (1280x720) at 120 frames per second (4 times slower ).
This phone counts with wifi capability (and it can be shared with other devices acting as a router or modem), 4G LTE high performance connection type and fast 3G connection type, supported by HSPA and HSUPA technologies. This phone uses 2 Micro SIM cards so it can to work with 2 different phone lines or carriers at the same time.
This phone uses an incredible 3100 mAh Li - Ion non-removable battery that provides this cellphone an incredible battery life. An issue to consider is that this phone's battery isn't removable so you can't throw it away and buy a new one when it begins losing capacity, although with this big battery you will probably buy a new phone before it becomes a real problem.
This phone also includes a wide variety of great features such as NFC, Bluetooth (allows communication with other bluetooth phones and accessories), GPS Navigation and Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
No matter if you want a social phone, you love taking photos, are looking for a work device or need a cellphone for gaming, you will probably love this cellphone.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop, 4.4.2 |
| Dimensions: | 6.01 x 2.99 x 0.34 inchesMetric15.27 x 7.59 x 0.86 cmImperial |
| Weight: | 5.64 ouncesMetric159.89 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 401 pixels per inchMetric157.87 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 801 8974-AC |
| Processor: | Krait 400, 32-bit, 28 nm (Quad-Core 2500 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 330 |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3100 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) |
| Max slow motion video: | 1280 x 720 (120 fps) (HD) |
| Camera features: | Slow Motion Video (4 times slower) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 7(2600) |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 8(900), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.