Nubia Z7 mini is a pretty good cellphone launched in July 2014, including a Quad-Core processor speeding at 2 gigahertz, a comfortable 5" screen, a 13 MP back-facing camera and a 2 megapixels front-facing camera.
This cellphone just has 5.55" long and 2.73 inches wide, but it still manages to hold a 5" display. This cellphone is thin and comfortable, with a thickness of just 0.32". This phone is much lighter than what you would expect from a phone like this. This phone is available just in color 16 777 216.
This phone is equipped with a spectacular 5 inches screen with a 1080 x 1920 (Full HD) resolution, which makes all images and videos look absolutely perfect.
decided to power this phone using a great 2 GHz Quad-Core processor, included in the Qualcomm Snapdragon 801 MSM8974-AA system chip with a great 2 GB of RAM memory. A good advantage of this phone is its quite big 16 GB internal storage and an SD memory card expansion slot, which allows the user to store hundreds of games and applications without running out of space.
The nubia Z7 mini is equipped with two cameras, a 13 mega-pixels back-facing camera and a 2 megapixels front facing camera. It can also capture videos in 4K 3840x2160 at 30 fps.
The nubia Z7 mini has an amazing 2300 mAh Li - Ion replaceable battery, which isn't too much for a phone like this.
This device includes wifi connection (which it can share with other devices acting as a mobile hotspot). This cellphone has dual SIM cards to be able to to work with two different phone lines or carriers in the same phone.
This cellphone also includes some cool characteristics such as Bluetooth (4.0 ), GPS and FM Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
The nubia Z7 mini is a great option for you no matter if you are looking for a phone for gaming or want a cellphone to majorly use social networks and internet browsing.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Dimensions: | 5.55 x 2.73 x 0.32 inchesMetric14.1 x 6.93 x 0.81 cmImperial |
| Weight: | 5.04 ouncesMetric142.88 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Release date: | 2014-07-08 |
Display | |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 441 pixels per inchMetric173.62 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 801 MSM8974-AA |
| Processor: | Krait 400, 32-bit, 28 nm (Quad-Core 2000 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 330 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2300 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900+), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 8(900), 2(1900), 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.