Nubia Z9 is a mid-end cellphone released in May 2015, provisioned with a high performance Octa-Core CPU ticking at 2000 megahertz, a pretty large 5.2 inches display, a 16 megapixels back facing camera and an 8 megapixels front-facing camera. But it's time to get into a bit more detail.
This device has a gorgeous design, with a thickness of just 0.35". Whereas this phone is only 5.8" long, it still manages to contain a 5.2 inches screen. This phone isn't very light for a device of this size, with a weight of 6.77 ounces. This cellphone is for sale in 2 colors, black and gold.
packed this phone with a completely amazing 5.2-inches display, and a resolution of 1080 x 1920 (Full HD), making everything look vivid and colorful.
decided to sell this cellphone with a high-tech 2 GHz Octa-Core CPU, bundled in a Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 chip and a great 3 GB of RAM. A great feature of the nubia Z9 is its astonishing 32 GB internal memory and though it doesn't count with an SD memory slot, it it is more than enough to install lots of applications, games, songs, pictures and videos without having to worry about filling the phone.
This cellphone is equipped with two cameras, a 16 mega-pixels back camera and an 8 mega-pixels front camera. It also films 3840x2160 4K videos.
The nubia Z9 offers Wi-Fi connection (but it can't be shared with other devices as a mobile mobile hotspot), LTE 4G fast data connection and the fastest 3G connection type, using HSPA and HSUPA technologies. This device has dual SIM so it can to use 2 different phone lines or carriers at the same time.
This phone also features plenty of useful features as NFC, Infrared Port, Bluetooth (for communication with other devices, computers, and accessories), GPS Geolocation and Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
This cellphone uses an amazing 2900 mAh non-removable battery, enough to provide this phone with a great battery life. An issue to consider is that this cellphone's battery is non-removable so you can't buy a new battery when it begins to get older, though with such a great capacity you will probably replace this cellphone before it becomes a real problem.
No matter if you are looking for a gamer phone or will use this device mainly for social networks and internet browsing, this cellphone is probably the right one .
| Device Type: | Phone |
| Also Known As: | nubia NX508J |
| Dimensions: | 5.80 x 2.69 x 0.35 inchesMetric14.73 x 6.83 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | 6.77 ouncesMetric191.93 gImperial |
| Colors: | Black and Gold |
| Release date: | 2015-05-01 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5.2 inchesMetric13.2 cmImperial |
| Resolution: | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 424 pixels per inchMetric166.93 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 |
| Processor: | ARM Cortex-A57 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 2000 MHz) |
| RAM Memory: | 3 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 430 |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2900 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 16 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Front camera: | 8 megapixels |
| Max video resolution: | 3840 x 2160 (4K) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900+), 40(2300), 41(2600+) |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 8(900), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.1 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Infra-red: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.