O2 XDA Denim is a low-end Windows Mobile Professional phone, counting with a fast processor ticking at 520 megahertz, a 2 MP back side camera and a 2.6-inches screen. But it's time to get into a bit more detail.
O2 decided to build the O2 XDA Denim using a good 520 megahertz processor and as little as 64 MB RAM.
This phone is a bit thick for current standards, with its 0.71 inches thickness. This cellphone is 4.52 inches long and 2.19 inches wide, it just holds a much smaller 2.6" display. This cellphone is a bit heavy for a phone of this size, weighting 5.29 ounces.
The O2 XDA Denim has an average 2.6 inches screen with a 320 x 240 (QVGA) resolution, which makes everything look quite colorful and brightful. Its screen uses TFT resistive technology, but it can't detect multi touch gestures.
This cellphone only features a 2 MP back camera. This camera also includes auto-focus and flash.
The O2 XDA Denim comes with a 1300 mAh mid capacity Li-Polymer battery that provides this cellphone a poor battery duration comparing with other similar cellphones. According to O2, this phone has an estimated 150 hs stand by time and a 4.6 hours talk time.
This phone features wi-fi capability (although it can't share it with other devices acting as a router or modem) and 3G fast internet connection, using HSDPA, UMTS and EDGE technologies. This cellphone uses a SIM card to use GSM services.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | O2 |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Professional 6.0 |
| Dimensions: | 4.52 x 2.19 x 0.71 inchesMetric11.48 x 5.56 x 1.8 cmImperial |
| Weight: | 5.29 ouncesMetric149.97 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2.6 inchesMetric6.6 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 154 pixels per inchMetric60.63 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Processor: | Intel PXA270 (Single-Core 520 MHz) |
| RAM Memory: | 64 MB |
| SD Card Slot: | microSD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1300 mAh |
| Stand-by Time: | 150 hours |
| Talk Time: | 4.6 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.