O2 XDA Flame is an outdated Windows Mobile Professional cellphone, coming with a fast CPU ticking at 520 megahertz, a 2 megapixels back facing camera and a medium sized 3.6 inches resistive touch-screen.
The O2 XDA Flame is equipped with a quite powerful processor speeding at 520 megahertz and just 128 MB of RAM.
The O2 XDA Flame is quite thick compared to today's cellphones, with its 0.68 inches thickness. This cellphone is 4.96" long, it just holds a way smaller 3.6 inches display. O2 didn't put much effort to reduce weight in this 6.7 ounces cellphone, far heavier than other similar cellphones.
This phone includes a good level 3.6" display with a 640 x 480 (VGA) resolution, giving this phone a good graphic quality. Its display uses TFT resistive technology, but it can't detect multi touch gestures.
This device only features a 2 mega-pixels back side camera. To complete the camera, it also has flash.
The O2 XDA Flame offers Wi-Fi capability (although it can't be shared with other devices around, as a mobile hotspot) and 3G connectivity, over UMTS technologies. This cellphone works with a SIM card for GSM connection.
This cellphone packs a 1620 mAh medium Li-Ion replaceable battery that can keep it running for some hours, although you will probably need to charge it after some moderate to heavy usage. O2 claims this device has a 200 hours stand by time and a 6 hours talk time.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | O2 |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Professional 5.0 |
| Dimensions: | 4.96 x 2.91 x 0.68 inchesMetric12.6 x 7.39 x 1.73 cmImperial |
| Weight: | 6.70 ouncesMetric189.94 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3.6 inchesMetric9.1 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 640 pixels (VGA) |
| Pixel density: | 222 pixels per inchMetric87.4 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Processor: | Intel XScale PXA270 (Single-Core 520 MHz) |
| RAM Memory: | 128 MB |
| Graphics Processor: | NVIDIA GoForce 5500 graphics accelerator |
| SD Card Slot: | microSD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1620 mAh |
| Stand-by Time: | 200 hours |
| Talk Time: | 6 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Flash: | Yes |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | UMTS, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0, EDR |
| Infra-red: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.