OnePlus 10T is an interesting cellphone, which features a 50 megapixels back camera and a huge 6.7" screen. We will get a better idea about this cellphone's features when we get into more details.
A key advantage of the OnePlus 10T is its inmense 256 GB internal memory and whereas it doesn't include a slot for an external memory card, it it is more than enough to install lots of apps, games, songs, photos and videos without having to worry about how much storage is left.
Regarding its materials, the OnePlus 10T is mainly manufactured with Glass and Plastic . Though the OnePlus 10T is just 0" long and 0" wide, it manages to contain a 6.7 inches display.
This phone only features a 50 megapixels back camera.
OnePlus packed the OnePlus 10T with an awesome 6.7" display, and a 1080 x 2400 resolution, making everything look perfect.
This cellphone includes wi-fi connection (which it can provide to other devices acting as a wireless router or modem) and 5G , the fastest internet connection. The OnePlus 10T doesn't use a sim card, because it isn't a GSM device.
The OnePlus 10T also comes with a great numbre of cool features like Biometric fingerprint, Near Field Communication (NFC), Bluetooth (Yes ) and GPS Localization, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
This device features an awesome 4800 mAh non-replaceable battery that can keep it running for several hours and even reach the end of the day without charging it at all. An issue to take into consideration is that the OnePlus 10T's battery is non-removable so you can't throw it away and buy a new one when it starts losing capacity, although with this big battery you will probably buy a new device before that becomes a real problem.
This cellphone is the right choice for you no matter if you want a gaming cellphone, want a social device or are looking for a phone for work.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | OnePlus |
| Operating System (OS): | Android 12 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Materials: | Glass and Plastic |
Display | |
| Screen Type: | OLED |
| Size: | 6.7 inchesMetric17 cmImperial |
| Resolution: | 2400 x 1080 pixels |
| Pixel density: | 393 pixels per inchMetric154.72 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 |
| RAM Memory: | 12 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 256 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 4800 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 50 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| 5G Bands: | 5G Ready |
| Technologies: | 5G |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.