OnePlus 11 is a high-end device, equipped with a huge 6.7" display, a 50.3 mega-pixels back side camera and a 16 megapixels front side camera. Let's take a better look at what this phone can do.
The OnePlus 11 is only 0" long and 0" wide, but it's able to fit a a 6.7" screen. Regarding its body design materials, this cellphone is majorly manufactured with Glass (Corning Gorilla Glass 5) and Aluminum .
OnePlus packed this cellphone with a completely amazing 6.7 inches screen, and a resolution of 1440 x 3216 , which makes all images and videos look completely perfect.
This cellphone has a great 128 GB internal memory and although it doesn't include a slot for SD memory cards, it it is more than enough to store tons of applications, games, photos and videos without having to worry about filling it.
This cellphone provides Wi-Fi connectivity (and it can share it with other devices around, acting as a mobile hotspot), 5G , the fastest internet connection, 4G (LTE-A) high bandwidth internet connection and also HSPA+ internet connection (a slower 4G network) and fast 3G connectivity, over HSDPA technologies. This phone uses a Nano SIM card for GSM services.
This cellphone features two cameras, a 50.3 megapixels back-facing camera and a 16 megapixels front facing camera. It can also capture 7680x4320 videos.
This cellphone uses a 5000 mAh large Dual Nano SIM non-replaceable battery, enough to provide this cellphone with an incredible battery life. An issue to take into consideration is that this phone's battery is non-removable so you won't be able to replace it when it starts to lose capacity, whereas with such a huge battery size you will probably discard this cellphone before that becomes an issue.
This cellphone also includes many great characteristics as Fingerprint unlock, Near Field Communication (NFC), Bluetooth (5.3 ) and GPS Geolocation, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope, Barometer and Compass.
This cellphone is probably a great choice for you no matter whether you want this cellphone to take many photos, will use it as a work cellphone, want a device for playing games or want a device to mainly use social networks.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | OnePlus |
| Operating System (OS): | Android 13 |
| Also Known As: | OnePlus 11 Pro |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Materials: | Aluminum and Glass (Corning Gorilla Glass 5) |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | AMOLED |
| Size: | 6.7 inchesMetric17 cmImperial |
| Resolution: | 3216 x 1440 pixels |
| Pixel density: | 526 pixels per inchMetric207.09 pixels per cmImperial |
| Brightness: | 1300 cd/m2 |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 SM8550 (4 nm) |
| RAM Memory: | 8 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 740 |
| Internal Memory: | 128 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Dual Nano SIM |
| Removable: | No |
| Capacity: | 5000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 50.3 megapixels |
| Sensor size: | 0.64 inches (1/1.56") |
| Front camera: | 16 megapixels |
| Max video resolution: | 7680 x 4320 |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| 5G Bands: | 5G Ready |
| Technologies: | 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.3 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.