OnePlus 12 is a high quality cellphone, packing a really big 6.8" screen, and 2 cameras, a 50 mega-pixels back facing camera and a 16 mega-pixels front facing camera. We will get a better idea about this device's features when we get into more details.
A key advantage of this cellphone is its huge 128 GB internal storage memory and even though it doesn't count with a slot for an SD memory card, it it is more than enough to store hundreds of apps and even the heaviest games currently available without having to worry about how much memory is left.
OnePlus is offering the OnePlus 12 in 2 color options, black and green. This cellphone is just 0 inches long, but it is able to fit a a 6.8" screen. Talking about its materials quality, this cellphone is mainly built with Glass and Aluminum.
OnePlus equipped this phone with a gorgeous 6.8-inches screen, and a resolution of 1440 x 3216 , giving this phone a delightful graphic quality.
This phone has two cameras, a 50 MP back camera and a 16 megapixels front facing camera.
This phone has wi-fi capability (and it can provide it to other devices as a mobile hotspot), 5G incredibly high bandiwdth internet connection, 4G LTE-A , a really fast connection and also HSPA+ data connection (a slower 4G technology) and 3G fast connectivity, using HSDPA technologies. This cellphone uses a Nano SIM card for GSM services.
This cellphone has a 5000 mAh amazing Li - Polymer non-replaceable battery, enough to provide the OnePlus 12 with an impressive battery life. An issue to take into consideration is that this cellphone's battery is not replaceable so you can't throw it away and buy a new one when it begins to live shorter, whereas with this big battery you will probably replace this phone before that becomes a real problem.
This device also includes some nice characteristics such as NFC, Bluetooth (for communication with other bluetooth cellphones, computers and accessories) and GPS Navigation, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
No matter if you want it to take many photographs, will use it as a social phone, will use it as a gamer cellphone or want it for work, you will definitely love this cellphone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | OnePlus |
| Operating System (OS): | Android 14 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black and Green |
| Materials: | Aluminum and Glass |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | OLED |
| Size: | 6.8 inchesMetric17.3 cmImperial |
| Resolution: | 3216 x 1440 pixels |
| Pixel density: | 518 pixels per inchMetric203.94 pixels per cmImperial |
| Brightness: | 2600 cd/m2 |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 SM8650-AB (4 nm) |
| RAM Memory: | 8 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 750 |
| Internal Memory: | 128 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | No |
| Capacity: | 5000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 50 megapixels |
| Front camera: | 16 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| 5G Bands: | 5G Ready |
| Technologies: | 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.3 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.