OnePlus 13s (Rumored) is a high-end Android phone, which features an enormous 6.3-inches display, and two cameras, a 50 MP back side camera and a 32 mega-pixels front-facing camera. Is that all? No, it's just the starting point of a detailed review.
An excellent feature of this cellphone is its huge 256 GB internal memory and though it doesn't include an external memory card slot, it it is more than enough to store hundreds of apps without even thinking about how much memory is left.
This phone is a very compact phone, taking into consideration it has a 6.3 inches display and it's only 0 inches long.
This cellphone features two cameras, a 50 mega-pixels back camera and a 32 MP front-facing camera. this device's back camera has a maximum 1.6 aperture so it can shoot impressive pictures even in low light situations. It is also able to film videos in 7680x4320 at 30 fps, and slow-motion videos in (Full HD) (1920x1080) at 240 fps.
OnePlus equipped this phone with a low quality 6.3 inches display, and a x resolution, which makes all pictures and videos look like low resolution media.
This phone packs a 6000 mAh amazing Si - Carbon non-removable battery that can keep it running for several hours and even reach the end of the day without charging it. An issue to take into consideration is that this cellphone's battery is not removable so you won't be able to replace it when it begins losing capacity, though with such a big battery you will probably buy a new cellphone before that happens.
This device features 5G ultra high bandwidth data connection, LTE-A (4G) ultra fast connection and also HSPA+ connection type (which is a bit slower 4G technology) and 3G fast internet connection, using HSDPA technologies. This phone uses a Nano SIM card to connect to GSM networks.
This phone also includes many interesting characteristics as Fingerprint Scanner, Wireless charging system, Near Field Communication (NFC), Bluetooth (for communication with other bluetooth devices and accessories) and GPS Navigation, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
This cellphone is very appropiate no matter if you are looking for a cellphone to mostly use social networks and internet browsing, want a device to play games, need a cellphone for work or want it to take many pictures.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | OnePlus |
| Operating System (OS): | Android 15 |
| Also Known As: | OnePlus 13T |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | AMOLED |
| Size: | 6.3 inchesMetric16 cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 8 Elite SM8750-AB (3 nm) |
| RAM Memory: | 12 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 830 |
| Internal Memory: | 256 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Si - Carbon |
| Removable: | No |
| Capacity: | 6000 mAh |
| Wireless Charging: | Yes |
Camera | |
| Back camera: | 50 megapixels |
| Aperture: | f/1.60 |
| Focal length: | 23mm (35mm equivalence) |
| Sensor size: | 0.7 inches (1/1.43") |
| Front camera: | 32 megapixels |
| Max video resolution: | 7680 x 4320 (30 fps) |
| Max slow motion video: | 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) |
| Camera features: | Slow Motion Video (8 times slower) |
Networks | |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| 5G Bands: | Bands n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n75, n77, n78 |
| Technologies: | 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.4 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.