OnePlus 9T is a little outdated Android device, packing a high-tech Octa-Core processing unit clocking at 2840 megahertz.
OnePlus decided to build this phone with a Qualcomm Snapdragon 888 SM8350 system chip, backed up by a high-tech Octa-Core CPU speeding at 2.84 gigahertz with a large 8 GB RAM memory. The OnePlus 9T comes with a huge 128 GB internal storage memory and while it doesn't count with a slot for an SD memory card, it it is more than enough to store lots of applications, games, pictures and videos without worrying about running out of space.
This device has no cameras at all.
OnePlus designed this cellphone with a high-tech screen, and a 1080 x 2400 resolution, giving this phone a delightful graphical experience.
The OnePlus 9T provides wifi connectivity (which it can provide to other devices as a mobile hotspot), LTE-A (4G) super fast internet connection and also HSPA+ internet connection (which is a slower 4G network) and the fastest 3G connection type, supported by HSDPA technologies. This phone works with a Nano SIM card to use GSM services.
This phone also comes with a couple of cool features as Bluetooth (Yes ) and GPS Localization, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
This phone is a great option for you if you want it to play games.
OnePlus 8T 5G Dual-SIM 256GB ROM + 12GB RAM Factory Unlocked Android Smartphone (Aquamarine Green) - International Version
Shop now
OnePlus 7 Pro US Model GM1915 8GB RAM 256GB ROM T-Mobile Unlocked Single SIM Mirror Gray (Renewed)
Shop now
OnePlus 8 Glacial Green,​ 5G Unlocked Android Smartphone U.S Version, 8GB RAM+128GB Storage, 90Hz Fluid Display,Triple Camera, with Alexa Built-in,
Shop now
OnePlus 9 Pro Pine Green | 5G Unlocked Android Smartphone | 120Hz Fluid Display | Hasselblad Quad Camera | 65W Ultra Fast Charge | 50W Wireless Charge | U.S Version |12GB RAM+256GB | Alexa Built-in
Shop now
OnePlus 8 (5G, 128GB, 8GB RAM) 6.55" 90Hz Display, Snapdragon 865, 5G LTE T-Mobile Only (Black) (Renewed)
Shop now
OnePlus 8T+ 5G 12GB(RAM)+256GB 120Hz Display (T-Mobile/Sprint Unlocked) KB2007 Single SIM Smartphone - Aquamarine Green (Renewed)
Shop now
OnePlus 7T Pro 5G McLaren Edition HD1925, US Model, 12GB RAM 256GB ROM - GSM Unlocked
Shop now
OnePlus 8T | 5G Unlocked Android Smartphone | A Day’s Power in 15 Minutes | Ultra Smooth 120Hz Display | 48MP Quad Camera | 256GB, Aquamarine Green | U.S. Version
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | OnePlus |
| Operating System (OS): | Android 11 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | AMOLED |
| Resolution: | 2400 x 1080 pixels |
| Pixel density: | 393 pixels per inchMetric154.72 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 888 SM8350 |
| Processor: | Kryo 680 Prime, 64-bit, 5 nm (Octa-Core 2840 MHz) |
| RAM Memory: | 8 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 660 |
| Internal Memory: | 128 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
Camera | |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| Technologies: | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.