OnePlus Nord 3 5G is a powerful Android phone, equipped with a large 6.7" screen, a 50 MP back-facing camera and a 16 megapixels front camera. Let's take a closer look at what this device can give us.
A great advantage of this cellphone is its inmense 128 GB internal memory and whereas it doesn't come with an SD memory slot, it is still enough to store tons of apps, games, photos and videos without even thinking about how much memory is left.
The OnePlus Nord 3 5G is a bit heavy comparing to other cellphones , weighting 6.83 ounces. This phone is extremely thin and comfortable, being just 0.32" thick. The OnePlus Nord 3 5G is only 6.38" long, but it is able to fit a a 6.7 inches screen. Regarding its materials, this cellphone is mostly made with Glass (Corning Gorilla Glass 5) and Plastic.
This cellphone features two cameras, a 50 mega-pixels back facing camera and a 16 mega-pixels front facing camera. the OnePlus Nord 3 5G's back facing camera lens has a f/1.9 aperture so it can shoot beautiful photos even in low-light environments. It is also able to capture 3840x2160 4K videos at 30 frames per second, and Full HD 1920x1080 slow motion videos at 120 frames per second.
OnePlus packed this cellphone with an astonishing 6.7 inches screen, and a resolution of 1240 x 2772 , making everything look perfect.
The OnePlus Nord 3 5G includes wi-fi connection (and it can be shared with other devices around, acting as a modem), 5G crazy fast data connection, 4G (LTE-A) high speed connectivity and also HSPA+ connectivity (which is a slower 4G network) and the fastest 3G internet connection, over HSDPA technologies. This cellphone uses a Nano SIM card for GSM services.
This phone also comes with plenty of great characteristics as Fingerprint Identification, NFC (Near Field Communication), Bluetooth (5.2) and GPS, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
This device counts with an inmense 5000 mAh non-removable battery that can keep this cellphone running for several hours without charging it. An issue to consider is that this phone's battery isn't removable so you can't change it when it begins to lose its charge, even though with such a huge battery size you will probably buy a new phone before that becomes an issue.
This cellphone is definitely the right choice for you no matter if you are looking for a device for work, need a device to mainly use social networks and internet browsing, you love taking photographs or want a gamer cellphone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | OnePlus |
| Operating System (OS): | Android 13 |
| Dimensions: | 6.38 x 2.96 x 0.32 inchesMetric16.21 x 7.52 x 0.81 cmImperial |
| Weight: | 6.83 ouncesMetric193.63 gImperial |
| Materials: | Glass (Corning Gorilla Glass 5) and Plastic |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | AMOLED |
| Size: | 6.7 inchesMetric17 cmImperial |
| Resolution: | 2772 x 1240 pixels |
| Pixel density: | 453 pixels per inchMetric178.35 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 9000 MT6983 (4 nm) |
| RAM Memory: | 8 GB |
| Graphics Processor: | Mali-G710 MC10 |
| Internal Memory: | 128 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 5000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 50 megapixels |
| Aperture: | f/1.90 |
| Focal length: | 24mm (35mm equivalence) |
| Sensor size: | 0.64 inches (1/1.56") |
| Front camera: | 16 megapixels |
| Max video resolution: | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) |
| Max slow motion video: | 1920 x 1080 (120 fps) (Full HD) |
| Camera features: | Slow Motion Video (4 times slower) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| 5G Bands: | 5G Ready |
| Technologies: | 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.2 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.