OnePlus Nord 4 is a high quality phone, coming with a 6.7" screen, and 2 cameras, a 50 megapixels back-facing camera and a 16 mega-pixels front facing camera.
Talking about its aspect, this phone is majorly created with Glass (Corning Gorilla Glass 5) and Plastic. OnePlus appears to have forgotten about weight optimization in this 7.04 oz phone. This cellphone is just 0.31" thick, making its way into the thinnest phones podium. The OnePlus Nord 4 only has 6.4" long, but it manages to hold a 6.7 inches screen. OnePlus offers this phone in 3 different colors, mercurial silver, oasis green and obsidian midnight.
This cellphone is equipped with a completely amazing 6.7" display with a 1240 x 2772 resolution, making everything look perfect.
A key advantage of the OnePlus Nord 4 is the 128 GB big internal memory and while it doesn't count with an SD memory slot, it is still enough to store lots of apps, games, photos and videos without even thinking about running out of space.
This cellphone provides WiFi connection (and it can be provided to other devices around, acting as a wireless router or modem), 5G ultra fast connection type, LTE-A 4G really quick connection type and also HSPA+ internet connection (a bit slower 4G technology) and fast 3G connection type, using HSDPA technologies. This device works with a Nano SIM card to connect to GSM networks.
This phone has two cameras, a 50 MP back-facing camera and a 16 megapixels front camera. While it's 50 mega-pixels may sound amazing the back-facing camera has a very little 0.250000 inches sensor it takes less detailed pictures than it should. It also captures 4K 3840x2160 videos at 60 frames per second, and slow motion videos up to 1920x1080 (Full HD) at 120 frames per second (4 times slower ).
The OnePlus Nord 4 features a 5500 mAh large non-removable battery that can keep it running for several hours without charging it. An issue to take into account is that this cellphone's battery is not removable so you can't throw it away and buy a new one when it starts to get older, though with its 5500 mAh you will probably replace this device before that happens.
The OnePlus Nord 4 also includes a wide range of interesting characteristics as Biometric fingerprint, NFC, Infrared Transmitter, Bluetooth (provides communication with other cellphones and accessories) and GPS Navigation, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
It doesn't matter whether you are looking for a work cellphone, you love taking pictures, are looking for a device for playing games or will use it mainly for internet broswing and social networks, this phone is a good choice for you.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | OnePlus |
| Operating System (OS): | Android 14 |
| Dimensions: | 6.40 x 2.95 x 0.31 inchesMetric16.26 x 7.49 x 0.79 cmImperial |
| Weight: | 7.04 ouncesMetric199.58 gImperial |
| Colors: | Mercurial Silver, Oasis Green and Obsidian Midnight |
| Materials: | Glass (Corning Gorilla Glass 5) and Plastic |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | AMOLED |
| Size: | 6.7 inchesMetric17 cmImperial |
| Resolution: | 2772 x 1240 pixels |
| Pixel density: | 453 pixels per inchMetric178.35 pixels per cmImperial |
| Brightness: | 2150 cd/m2 |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 7+ Gen 3 SM7675 (4 nm) |
| RAM Memory: | 8 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 732 |
| Internal Memory: | 128 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 5500 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 50 megapixels |
| Aperture: | f/1.80 |
| Focal length: | 25mm (35mm equivalence) |
| Sensor size: | 0.25 inches (1/4") |
| Front camera: | 16 megapixels |
| Max video resolution: | 3840 x 2160 (60 fps) (4K) |
| Max slow motion video: | 1920 x 1080 (120 fps) (Full HD) |
| Camera features: | Slow Motion Video (4 times slower) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| 5G Bands: | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, 5G Ready |
| Technologies: | 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.4 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Infra-red: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.