OnePlus Nord CE 3 Lite 5G is a great Android phone, packed with a 108 MP back side camera, a really big 6.7" screen and an extremely powerful 2.2 GHz Octa-Core CPU. But let's get into some more details.
The OnePlus Nord CE 3 Lite 5G is quite a compact cellphone, considering it features a 6.7 inches screen and it's only 0 inches long.
The OnePlus Nord CE 3 Lite 5G is equipped with a completely amazing 1080 x 2400 6.7 inches screen, which makes it impossible to even distinguish the pixels taking part of the screen.
This phone is equipped with a very fast 2200 MHz Octa-Core CPU, packed into the Qualcomm Snapdragon 695 SM6375 (6 nm) chip with a large 8 GB of RAM. A key aspect of this phone is the 128 GB huge internal storage memory and even though it doesn't come with an external memory slot, it is still enough to store tons of applications, games, songs, photos and videos without worrying about running out of space.
This phone includes wi-fi capability (and it can be provided to other devices acting as a modem or router), 5G amazingly fast data connection, 4G LTE-A ultra fast connection type and also HSPA+ connection type (which is a slower 4G variation) and fast 3G internet connection, supported by HSDPA technologies. This cellphone uses a Nano SIM card for GSM carriers.
This phone is only equipped with a 108 megapixels back side camera.
This phone counts with a huge 5000 mAh non-removable battery, enough to provide this phone with a marvelous battery life. An issue to take into consideration is that the OnePlus Nord CE 3 Lite 5G's battery is not removable so you won't be able to replace it when it starts to get older, while with this big battery you will probably discard this device before it becomes a real problem.
This phone also comes with a couple useful features such as NFC, Bluetooth (provides communication with other phones, computers and accessories) and GPS Localization, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This device is the correct option for you it doesn't matter whether you will use it as a social cellphone, are an amateur photographer, need a work device or are looking for a cellphone for playing games.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | OnePlus |
| Operating System (OS): | Android 13 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
Display | |
| Size: | 6.7 inchesMetric17 cmImperial |
| Resolution: | 2400 x 1080 pixels |
| Pixel density: | 393 pixels per inchMetric154.72 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 695 SM6375 (6 nm) |
| Processor: | Octa-Core 2200 MHz |
| RAM Memory: | 8 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 619 |
| Internal Memory: | 128 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 5000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 108 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| 5G Bands: | 5G Ready |
| Technologies: | 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.