OnePlus Open is an impressive phone, including an enormous 7.8" screen, and two cameras, a 50 MP back side camera and a 32 MP front-facing camera. That's everything we have to say? No, it's just the introduction of a much deeper review.
A great advantage of this cellphone is the 256 GB large internal storage and although it doesn't come with an external SD slot, it is still enough to install tons of apps, games, photos and videos without worrying about how much memory is left.
Though this phone only has 0 inches long and 0" wide, it is able to fit a a 7.8" display.
The OnePlus Open has two cameras, a 50 MP back-facing camera and a 32 MP front facing camera.
OnePlus packed this phone with a beautiful 7.8-inches display, and a resolution of 2440 x 2268 , which makes everything look vivid and colorful.
This phone comes with a big 4800 mAh Nano SIM non-removable battery, enough to provide this phone with a great battery duration. An issue to take into consideration is that this device's battery is non-removable so you can't throw it away and buy a new one when it starts to have trouble holding its charge, though with such a huge battery size you will probably replace this device before it becomes an issue.
This phone has WiFi connectivity (which can be provided to other devices acting as a modem or router), 5G crazy fast internet connection, 4G (LTE-A) really quick connection and also HSPA+ connection type (a slower 4G network) and 3G fast connectivity, over HSDPA technologies. This phone uses a Nano SIM card to connect to GSM networks.
The OnePlus Open also features a great numbre of cool characteristics as Biometric fingerprint, Near Field Communication (NFC), Bluetooth (5.3) and GPS, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
No matter whether you are looking for a work phone, need a cellphone to play games, want this phone to take tons of photographs or want it mainly for internet broswing and social networks, this cellphone is probably a good choice .
| Device Type: | Phone |
| Brand: | OnePlus |
| Operating System (OS): | Android 13 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | OLED |
| Size: | 7.8 inchesMetric19.8 cmImperial |
| Resolution: | 2268 x 2440 pixels |
| Pixel density: | 427 pixels per inchMetric168.11 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 SM8550 (4 nm) |
| RAM Memory: | 16 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 740 |
| Internal Memory: | 256 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Nano SIM |
| Removable: | No |
| Capacity: | 4800 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 50 megapixels |
| Front camera: | 32 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| 5G Bands: | 5G Ready |
| Technologies: | 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.3 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.