OPPO F1 Plus is a high quality Android cellphone, including an enormous 5.5" screen, a high performance 1.2 gigahertz Octa-Core CPU, a 13 mega-pixels back side camera and a 16 mega-pixels front facing camera.
The OPPO F1 Plus comes with a MediaTek Helio P10 MT6755 chip, packing a very fast Octa-Core processing unit ticking at 1200 MHz with a big 4 GB RAM memory. A key advantage of this cellphone is its huge 64 GB internal memory and a slot for an external memory card, enough to store hundreds of applications and even the largest games currently available without even thinking about filling it.
This device only has 5.98" long and 2.93 inches wide, but it is still able to fit a a 5.5" screen. Being just 0.26 inches thick,this cellphone is very slim and stilized. Talking about its materials, the OPPO F1 Plus is mostly manufactured with Aluminum . Oppo did an excellent optimization job making this cellphone weight just 5.11 ounces. Oppo made this phone in gold and pink.
This phone includes a incredible 5.5-inches screen with a 1080 x 1920 (Full HD) resolution, which makes everything look absolutely perfect.
This cellphone has wifi capability (although it can't be provided to other devices around, acting as a modem or router), 4G (LTE-A) super quick connection type and also HSPA+ data connection (which is a slower 4G type) and fast 3G connection type, using HSDPA and HSUPA technologies. The OPPO F1 Plus uses a Nano SIM card for GSM carriers.
The OPPO F1 Plus has two cameras, a 13 mega-pixels back-facing camera and a 16 megapixels front side camera. It can also film 1920x1080 Full HD videos at 30 fps.
This cellphone features a 2850 mAh huge Li - Ion non-removable battery, enough to provide the OPPO F1 Plus with an incredibly long battery life. An issue to evaluate is that this phone's battery is not replaceable so you can't throw it away and buy a new one when it starts to last shorter, although with so much capacity you will probably discard this cellphone before that happens.
This device also features a couple useful features like Fingerprint Scanner, Bluetooth and GPS Localization, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
No matter whether you will use this phone for work, need a device mainly for internet broswing and social networks, will use this cellphone for playing games or want it to take many photos, this cellphone is probably a very good choice for you. This cellphone sells with SIM ejector tool, microUSB cable, Documentation , in-ear earphones, VOOC charger and Case.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Oppo |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop |
| Dimensions: | 5.98 x 2.93 x 0.26 inchesMetric15.19 x 7.44 x 0.66 cmImperial |
| Weight: | 5.11 ouncesMetric144.87 gImperial |
| Colors: | Gold and Pink |
| Materials: | Aluminum |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Accessories: | Case, Documentation , SIM ejector tool, VOOC charger, in-ear earphones, microUSB cable |
Display | |
| Screen Type: | AMOLED |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 401 pixels per inchMetric157.87 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek Helio P10 MT6755 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Octa-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 4 GB |
| Graphics Processor: | Mali-T860 MP2 |
| Internal Memory: | 64 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 128 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2850 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Aperture: | f/2.20 |
| Front camera: | 16 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800 DD), 38(2600), 39(1900+), 40(2300), 41(2600+) |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 8(900), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.