OPPO Find N5 is a solid Android phone, equipped with a huge 6.8-inches display, and two cameras, a 50 mega-pixels back camera and a 32 mega-pixels front side camera.
The OPPO Find N5 counts with an excellent 256 GB internal storage and even though it doesn't have a slot for an SD memory card, it it is more than enough to store tons of applications, games, songs, photos and videos without even thinking about running out of space.
This device is quite a compact cellphone, taking into consideration it has a 6.8" display and it's only 0" long.
The OPPO Find N5 features two cameras, a 50 mega-pixels back camera and a 32 mega-pixels front-facing camera.
This cellphone includes a mediocre 6.8-inches screen with a x resolution, giving this cellphone a poor image quality.
This phone features 5G crazy fast connectivity. This phone doesn't have a SIM card, because it is not a GSM enabled cellphone.
This cellphone packs a 6000 mAh big Si - Carbon non-replaceable battery that can keep this phone running for many hours and even reach the end of the day without charging it. An issue to take into consideration is that this cellphone's battery is non-replaceable so you can't change it when it starts to live shorter, whereas with such a big battery you will probably replace this cellphone before it happens.
The OPPO Find N5 also features a wide variety of interesting features such as Biometric fingerprint, Wireless charging capability, NFC (to trigger actions, transfer data or make payments by holding your phone close to another NFC device or tag), Bluetooth and GPS Localization, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
No matter if you need a cellphone to play lots of games, are looking for a device for work or will use it as a social phone, you will definitely love this cellphone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Oppo |
| Operating System (OS): | Android 15 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | OLED |
| Size: | 6.8 inchesMetric17.3 cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 8 Elite SM8750-AB (3 nm) |
| RAM Memory: | 12 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 830 |
| Internal Memory: | 256 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Si - Carbon |
| Removable: | No |
| Capacity: | 6000 mAh |
| Wireless Charging: | Yes |
Camera | |
| Back camera: | 50 megapixels |
| Front camera: | 32 megapixels |
Networks | |
| 5G Bands: | Bands 5G Ready |
| Technologies: | 5G |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.4 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.