OPPO Find X7 is a complete Android phone, including a huge 6.7 inches screen, and two cameras, a 50 megapixels back camera and a 32 MP front side camera. Let's take a deeper view of what this cellphone can give us.
This phone is just 0" long and 0" wide, but it manages to hold a 6.7" screen. About its design, the OPPO Find X7 is created with Glass.
This cellphone comes with a 256 GB great internal storage and though it doesn't include an external SD slot, it it is more than enough to install lots of applications, games, songs, pictures and videos without even thinking about filling the device.
This cellphone has an astonishing 6.7-inches screen with a 1240 x 2772 resolution, giving this cellphone a delightful graphic quality.
This cellphone has wi-fi capability (and it can share it with other devices acting as a wireless router or modem), 5G incredibly fast connection type, 4G (LTE-A) , a really fast data connection and also HSPA+ data connection (a bit slower 4G type) and the fastest 3G internet connection, using HSDPA technologies. This phone doesn't have a SIM card, because it is not a GSM phone.
This cellphone is equipped with two cameras, a 50 mega-pixels back-facing camera and a 32 mega-pixels front-facing camera. The OPPO Find X7 can also capture videos in 4K 3840x2160 at 60 frames per second.
This phone also features many interesting characteristics like Fingerprint ID, NFC (to trigger actions, transfer data or make payments by holding your phone close to another NFC device or tag), Infrared Port, Bluetooth (5.3) and GPS Geolocation, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
The OPPO Find X7 uses a big capacity 4800 mAh non-removable battery, enough to provide the OPPO Find X7 with a marvelous battery life. An issue to evaluate is that this cellphone's battery isn't replaceable so you can't buy a new battery when it begins to have trouble holding its charge, while having 4800 mAh you will probably buy a new cellphone before that becomes a real problem.
If you want a cellphone to mainly use social networks, need a work phone, want this cellphone to play lots of games or are a photography fan, this cellphone is definitely the correct choice .
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Oppo |
| Operating System (OS): | Android 14 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Materials: | Glass |
Display | |
| Screen Type: | AMOLED |
| Size: | 6.7 inchesMetric17 cmImperial |
| Resolution: | 2772 x 1240 pixels |
| Pixel density: | 453 pixels per inchMetric178.35 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek Dimensity 9300 (4 nm) |
| RAM Memory: | 12 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 256 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 4800 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 50 megapixels |
| Front camera: | 32 megapixels |
| Max video resolution: | 3840 x 2160 (60 fps) (4K) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| 5G Bands: | 5G Ready |
| Technologies: | 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.3 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Infra-red: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.