OPPO Find X8 Pro is a very complete Android phone, including a large 6.8-inches screen, and 2 cameras, a 50 mega-pixels back facing camera and a 32 megapixels front camera.
This cellphone counts with a great 256 GB internal storage memory and although it doesn't have a slot for an SD memory card, it it is more than enough to store lots of apps, games, songs, pictures and videos without even thinking about running out of space.
Even though this cellphone is just 6.39" long, it is able to fit a a 6.8" display. This phone is very slim, with a thickness of just 0.32 inches. This phone combines Glass and Aluminum . Oppo made this deviceavailable only in 3 different colors: black, blue and white. Apparently Oppo didn't care so much about the weight in this 7.58 oz phone.
The OPPO Find X8 Pro features two cameras, a 50 mega-pixels back facing camera and a 32 megapixels front camera. Its back facing camera has a F1.6 aperture so it can capture great photos even in low light environments. It is also able to shoot videos in 4K 3840x2160 at 60 frames per second, and slow motion videos up to 1920x1080 (Full HD) at 240 frames per second.
The OPPO Find X8 Pro has an astonishing 1264 x 2780 6.8 inches display, which makes everything look amazing.
The OPPO Find X8 Pro counts with an incredible 5910 mAh Si - Carbon non-replaceable battery, enough to provide this cellphone with an extremely long battery life. An issue to evaluate is that this cellphone's battery is non-removable so you can't buy a new battery when it starts to lose its charge, whereas with such a great capacity you will probably replace this device before it happens.
This phone provides WiFi connection (and it can be shared with other devices around, acting as a wireless router or modem) and 5G amazingly fast internet connection. The OPPO Find X8 Pro uses a Nano SIM card to use GSM services.
This cellphone also features a wide range of interesting features such as Fingerprint ID, Near Field Communication (NFC), Infrared Transmitter, Bluetooth (allows communication with other cellphones, computers and accessories) and GPS Navigation, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
It doesn't matter whether you want a phone for work, want this cellphone to take many photos, need a cellphone for playing games or want a social cellphone, this phone is definitely the correct choice for you.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Oppo |
| Operating System (OS): | Android 15 |
| Dimensions: | 6.39 x 3.02 x 0.32 inchesMetric16.23 x 7.67 x 0.81 cmImperial |
| Weight: | 7.58 ouncesMetric214.89 gImperial |
| Colors: | Black, Blue and White |
| Materials: | Aluminum and Glass |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | AMOLED |
| Size: | 6.8 inchesMetric17.3 cmImperial |
| Resolution: | 2780 x 1264 pixels |
| Pixel density: | 449 pixels per inchMetric176.77 pixels per cmImperial |
| Brightness: | 4500 cd/m2 |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 9400 (3 nm) |
| RAM Memory: | 12 GB |
| Graphics Processor: | Immortalis-G925 |
| Internal Memory: | 256 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Si - Carbon |
| Removable: | No |
| Capacity: | 5910 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 50 megapixels |
| Aperture: | f/1.60 |
| Focal length: | 23mm (35mm equivalence) |
| Sensor size: | 0.4 inches (1/2.51") |
| Front camera: | 32 megapixels |
| Max video resolution: | 3840 x 2160 (60 fps) (4K) |
| Max slow motion video: | 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) |
| Camera features: | Slow Motion Video (8 times slower) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| 5G Bands: | n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 |
| Technologies: | 5G |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.4 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Infra-red: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.