OSCAL C30 Pro is a high-end device, provisioned with a 6.5-inches screen, a 2.3 GHz Octa-Core processing unit, and 2 cameras, a 12 megapixels back camera and an 8 mega-pixels front facing camera.
decided to power this cellphone with a high performance 2300 MHz Octa-Core CPU, bundled in the MediaTek Helio G35 MT6765G (12 nm) system chip with a big 4 GB of RAM. This phone has a 64 GB huge internal storage memory and a slot for an external memory card, allowing the user to install hundreds of applications and even the heaviest games currently available without thinking about running out of space.
This cellphone is much lighter than what you expect from a phone this size. This cellphone is sold in three colors, shadow black, starry night blue and streaming green. This phone is incredibly thin and practical, being just 0.37" thick. This phone is only 6.48" long and 3.03 inches wide, but it manages to hold a 6.5" screen.
The OSCAL C30 Pro features two cameras, a 12 megapixels back camera and an 8 mega-pixels front-facing camera.
designed this device with a very good 6.5-inches screen, and a resolution of 720 x 1600 , which makes it hard to distinguish the pixels forming the screen.
This cellphone has a 5080 mAh incredible non-removable battery that can keep it running for several hours without having to charge it. An issue to evaluate is that this device's battery isn't removable so you won't be able to replace it when it begins losing capacity, whereas with such a huge battery size you will probably discard this phone before that becomes an issue.
This cellphone includes wifi capability (and it can be provided to other devices around, acting as a wireless router or modem), 4G (LTE) high speed connection type and also HSPA+ connectivity, which is a bit slower 4G type and fast 3G connection type, supported by HSDPA technologies. The OSCAL C30 Pro uses a Nano SIM card for GSM services.
The OSCAL C30 Pro also comes with a couple of useful features such as Bluetooth (5.0), GPS (Global Positioning System) and Radio, and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
If you will use this phone mostly for internet broswing and social networks, want this cellphone for gaming or want this cellphone for work, you will probably be very pleased with this cellphone.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 12 |
| Dimensions: | 6.48 x 3.03 x 0.37 inchesMetric16.46 x 7.7 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | 6.86 ouncesMetric194.48 gImperial |
| Colors: | Shadow Black, Starry Night Blue and Streaming Green |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6.5 inchesMetric16.5 cmImperial |
| Resolution: | 1600 x 720 pixels |
| Pixel density: | 270 pixels per inchMetric106.3 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek Helio G35 MT6765G (12 nm) |
| Processor: | Octa-Core 2300 MHz |
| RAM Memory: | 4 GB |
| Graphics Processor: | PowerVR GE8320 |
| Internal Memory: | 64 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 256 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 5080 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 12 megapixels |
| Front camera: | 8 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.