OSCAL C60 is a decent Android phone, including a really big 6.5-inches screen, and two cameras, a 13 MP back-facing camera and a 5 MP front side camera.
It seems like forgot about optimizing the weight in this 6.91 oz cellphone. Talking about its materials quality, the OSCAL C60 is mostly made of Plastic. This phone is only 6.49" long and 3.02 inches wide, but it is able to fit a a 6.5" screen. The OSCAL C60 is just 0.36" thick, making its way into the thinnest phones podium.
The OSCAL C60 comes with a 32 GB impressive internal memory and although it doesn't count with a slot for SD memory cards, it is still enough to store lots of apps, games, songs, photos and videos without worrying about filling it.
This phone features two cameras, a 13 MP back facing camera and a 5 mega-pixels front facing camera. This cellphone also captures videos in HD 1280x720 at 30 frames per second.
This device is equipped with a very good 720 x 1600 6.5-inches display, making everything look vivid.
The OSCAL C60 uses a 4780 mAh massive non-removable battery that can keep it running for many hours without charging it at all. An issue to take into consideration is that this phone's battery is non-replaceable so you won't be able to replace it when it begins to have trouble holding its charge, although with such a big battery you will probably discard this phone before that becomes an issue.
This phone features WiFi connectivity (and it can be shared with other devices acting as a mobile hotspot), 4G LTE fast connection and also HSPA+ internet connection, that is a lower speed 4G network and 3G fast connection type, using HSDPA technologies. This device uses a Nano SIM card to connect to GSM networks.
This device also includes a great numbre of interesting characteristics like Facial recognition to unlock, Bluetooth (5.0), GPS Geolocation and FM Radio, and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
The OSCAL C60 is a great choice for you if you are looking for a phone to majorly use social networks.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 11 |
| Dimensions: | 6.49 x 3.02 x 0.36 inchesMetric16.48 x 7.67 x 0.91 cmImperial |
| Weight: | 6.91 ouncesMetric195.9 gImperial |
| Materials: | Plastic |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6.5 inchesMetric16.5 cmImperial |
| Resolution: | 1600 x 720 pixels |
| Pixel density: | 270 pixels per inchMetric106.3 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Mediatek Helio A22 MT6761V (12 nm) |
| RAM Memory: | 4 GB |
| Graphics Processor: | PowerVR GE8300 |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 4780 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (30 fps) (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.0 |
| GPS: | Yes |
| Face Unlock: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.