OSCAL C70 is an amazing cellphone launched some years ago, including a very fast Octa-Core CPU clocking at 1600 megahertz, a big size 6.6 inches screen, a 50 megapixels back-facing camera and an 8 megapixels front facing camera. Let's take a closer look at what this phone can give us.
The OSCAL C70 isn't very light comparing with today standards, weighting 6.77 ounces. The OSCAL C70 is only 6.43" long, but it is able to fit a a 6.6 inches screen. This device is just 0.34" thick, making its way into the thinnest cellphones podium.
designed this phone with a good level 6.6 inches display, and a resolution of 720 x 1600 , which makes everything look vivid.
decided to design the OSCAL C70 using an exceptional Octa-Core processor running at 1.6 GHz, bundled in the Unisoc T606 MT6761V (12 nm) chip and a big 6 GB of RAM. An amazing aspect of this cellphone is its astonishing 128 GB internal storage and an external SD slot, which allows the user to install lots of apps, games, songs, pictures and videos without thinking about running out of space.
This phone is equipped with two cameras, a 50 MP back side camera and an 8 MP front side camera.
This phone has WiFi connection (and it can share it with other devices around, acting as a mobile hotspot), 4G LTE high speed connection type and also HSPA+ internet connection, which is a lower speed 4G network and fast 3G data connection, supported by HSDPA technologies. This phone doesn't have a sim card, because it's not a GSM phone.
This phone features a 5180 mAh long lasting non-removable battery, enough to provide this phone with an incredible battery duration. An issue to take into consideration is that this device's battery isn't removable so you won't be able to replace it when it begins losing capacity, even though with such a huge battery size you will probably buy a new phone before that becomes a real problem.
This phone also includes some nice characteristics like NFC, Bluetooth (allows communication with other bluetooth cellphones, computers and accessories) and GPS, and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
No matter if you will use it as a social phone, want it to take tons of pictures, want this phone to play lots of games or want a phone for work, you will probably be very satisfied with this phone.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 12 |
| Dimensions: | 6.43 x 2.96 x 0.34 inchesMetric16.33 x 7.52 x 0.86 cmImperial |
| Weight: | 6.77 ouncesMetric191.93 gImperial |
| Release date: | 2023-04-20 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6.6 inchesMetric16.8 cmImperial |
| Resolution: | 1600 x 720 pixels |
| Pixel density: | 266 pixels per inchMetric104.72 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Unisoc T606 MT6761V (12 nm) |
| Processor: | Octa-Core 1600 MHz |
| RAM Memory: | 6 GB |
| Graphics Processor: | Mali-G57 MC1 |
| Internal Memory: | 128 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 2 TB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 5180 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 50 megapixels |
| Front camera: | 8 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.0 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.