OSCAL C80 is a great Android phone launched a few years ago, which features a very powerful 1.6 GHz Octa-Core processing unit, a huge 6.5" screen, and two cameras, a 50 mega-pixels back facing camera and an 8 MP front-facing camera. We will get a better idea about this phone's features when we get into more details.
This cellphone is just 0.34 inches thick, making its way into the thinnest cellphones podium. This phone is quite a compact device, given that it has a 6.5" screen and it only has 6.35 inches long. has made an amazing job making this device weight just 6.63 ounces.
This phone has a good level 720 x 1600 6.5 inches screen, which makes everything look great.
This phone is equipped with a Unisoc T606 MT6761V (12 nm) system chip, including a high speed 1.6 GHz Octa-Core processing unit with a big 8 GB RAM memory. This cellphone has a 128 GB huge internal storage memory and an SD card slot, more than enough to store lots of applications, games, photos and videos without even thinking about filling the cellphone.
This phone provides wifi capability (and it can share it with other devices around, as a mobile hotspot), LTE (4G) high performance connection and also HSPA+ connection type, that is a lower speed 4G variation and the fastest 3G connectivity, using HSDPA technologies. This phone doesn't use a sim card, because it's not a GSM device.
This cellphone has two cameras, a 50 MP back facing camera and an 8 megapixels front-facing camera.
The OSCAL C80 also includes some useful characteristics as NFC, Bluetooth (enables communication with other cellphones, computers and accessories) and GPS Localization, and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This cellphone comes with an inmense 5180 mAh non-removable battery providing this cellphone an incredible battery life. An issue to take into account is that this cellphone's battery is non-removable so you can't change it when it begins to lose capacity, whereas with such a huge battery size you will probably buy a new phone before it becomes a real problem.
This device is definitely a great choice for you no matter whether you are looking for a work phone, will use it for playing games, want it to take many pictures or want it mostly for internet broswing and social networks.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 12 |
| Dimensions: | 6.35 x 2.99 x 0.34 inchesMetric16.13 x 7.59 x 0.86 cmImperial |
| Weight: | 6.63 ouncesMetric187.96 gImperial |
| Release date: | 2022-09-20 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6.5 inchesMetric16.5 cmImperial |
| Resolution: | 1600 x 720 pixels |
| Pixel density: | 270 pixels per inchMetric106.3 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Unisoc T606 MT6761V (12 nm) |
| Processor: | Octa-Core 1600 MHz |
| RAM Memory: | 8 GB |
| Graphics Processor: | Mali-G57 MC1 |
| Internal Memory: | 128 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 1 TB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 5180 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 50 megapixels |
| Front camera: | 8 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.0 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.