OSCAL MODERN 8 is a high-end Android device launched 2 years ago, coming with a 6.8 inches screen, an exceptional Octa-Core CPU ticking at 2 GHz, and two cameras, a 50 MP back facing camera and an 8 MP front facing camera.
It appears that forgot about weight optimization in this 7.55 ounces cellphone. This phone is available in 3 color options, ash gray, ripple blue and wisteria purple. This cellphone is only 6.61" long, but it is still able to fit a a 6.8" display. This phone is extremely slim, being just 0.36" thick.
ships this cellphone with an extremely powerful Octa-Core CPU running at 2 GHz, bundled in the Unisoc T616 (12 nm) system chip with a great 8 GB of RAM memory. A good advantage of the OSCAL MODERN 8 is the 128 GB inmense internal storage and an SD card slot, allowing the user to store hundreds of apps without even thinking about running out of space at all.
The OSCAL MODERN 8 has a nice 720 x 1600 6.8" display, which makes it hard to see the pixels in the display.
This phone is equipped with two cameras, a 50 mega-pixels back side camera and an 8 megapixels front-facing camera.
This cellphone packs a large 6000 mAh non-replaceable battery that can keep this phone running for several hours without having to charge it at all. An issue to take into consideration is that this cellphone's battery isn't replaceable so you can't buy a new battery when it begins to lose its charge, though with its 6000 mAh you will probably discard this phone before it happens.
The OSCAL MODERN 8 has WiFi capability (and it can be provided to other devices around, as a mobile hotspot). The OSCAL MODERN 8 doesn't have a SIM card, because it doesn't work with GSM services.
The OSCAL MODERN 8 also comes with a handful of cool characteristics like Biometric fingerprint, Bluetooth (5.0) and GPS (Global Positioning System), and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
The OSCAL MODERN 8 is the correct choice for you no matter if you are looking for a phone for gaming, need a device to majorly use social networks and internet browsing, you love taking photos or want a cellphone for work.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 13 |
| Dimensions: | 6.61 x 3.05 x 0.36 inchesMetric16.79 x 7.75 x 0.91 cmImperial |
| Weight: | 7.55 ouncesMetric214.04 gImperial |
| Colors: | Ash Gray, Ripple Blue and Wisteria Purple |
| Release date: | 2024-03-20 |
Display | |
| Size: | 6.8 inchesMetric17.3 cmImperial |
| Resolution: | 1600 x 720 pixels |
| Pixel density: | 258 pixels per inchMetric101.57 pixels per cmImperial |
| Brightness: | 450 cd/m2 |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Unisoc T616 (12 nm) |
| Processor: | 64-bit (Octa-Core 2000 MHz) |
| RAM Memory: | 8 GB |
| Graphics Processor: | Mali-G57 MC1 |
| Internal Memory: | 128 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 1 TB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 6000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 50 megapixels |
| Front camera: | 8 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.0 |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.