OSCAL PILOT 2 is a high-level Android cellphone launched two years ago, which features an extremely powerful Octa-Core processing unit clocking at 2.2 GHz, a really big 6.5" screen, and two cameras, a 50 mega-pixels back side camera and a 32 MP front-facing camera. We will get a better idea about this device's specifications when we get into deeper details.
This phone is quite a compact phone, taking into consideration it features a 6.5" screen and it has just 7.07 inches long and 3.25 inches wide. This cellphone is a bit thick for today's standards, being as thick as 0.67 inches. The OSCAL PILOT 2 is available in 3 different colors, jade green, onyx black and sunset orange.
designed the OSCAL PILOT 2 with an astonishing 6.5-inches screen, and a 1080 x 2400 resolution, making everything look absolutely perfect.
decided to design the OSCAL PILOT 2 using an extremely fast 2200 megahertz Octa-Core processing unit, packed into a MediaTek Helio G99 MT6789 (6 nm) chip and a large 8 GB of RAM memory. A key advantage of this phone is its 256 GB large internal storage memory and an SD extension slot, allowing the user to install hundreds of apps without having to worry about running out of space.
This cellphone counts with wifi connection (and it can be provided to other devices around, as a mobile hotspot). This phone uses a Nano SIM card for GSM networks.
This phone has two cameras, a 50 megapixels back-facing camera and a 32 megapixels front facing camera.
This phone also features lots of great characteristics like Fingerprint unlock, NFC (Near Field Communication), Bluetooth (5.1), GPS Geolocation and FM Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
This cellphone uses a 8800 mAh huge Nano SIM non-replaceable battery that can keep it running for several hours without charging it at all. An issue to evaluate is that this phone's battery is not removable so you can't buy a new battery when it starts to get older, while with this big battery you will probably buy a new cellphone before it becomes a real problem.
It doesn't matter whether you will use it as a work phone, are looking for a social device, want it to take lots of photographs or need a cellphone for gaming, you will probably love this cellphone.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 14 |
| Dimensions: | 7.07 x 3.25 x 0.67 inchesMetric17.96 x 8.26 x 1.7 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Jade Green, Onyx Black and Sunset Orange |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Release date: | 2024-05-20 |
Display | |
| Size: | 6.5 inchesMetric16.5 cmImperial |
| Resolution: | 2400 x 1080 pixels |
| Pixel density: | 405 pixels per inchMetric159.45 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek Helio G99 MT6789 (6 nm) |
| Processor: | 64-bit (Octa-Core 2200 MHz) |
| RAM Memory: | 8 GB |
| Graphics Processor: | Mali-G57 MC2 |
| Internal Memory: | 256 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 1 TB) |
Battery | |
| Battery type: | Nano SIM |
| Removable: | No |
| Capacity: | 8800 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 50 megapixels |
| Front camera: | 32 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.1 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.