OSCAL S60 Pro is a mid-end cellphone, equipped with a 5.7 inches screen, a 13 MP back-facing camera and an 8 mega-pixels front-facing camera.
The OSCAL S60 Pro is quite a compact device, taking into account that it features a 5.7 inches screen and it's just 6.37" long and 3.09 inches wide. This phone is quite thick for current standards, with its 0.55" thickness. didn't put much effort to reduce weight in this 8.99 ounces cellphone, way heavier than other similar cellphones.
This cellphone is equipped with a interesting 720 x 1440 5.7" display, which makes all pictures and videos look beautiful.
This phone has a 32 GB big internal storage memory and a slot for SD memory cards, allowing the user to store lots of applications, games, pictures and videos without thinking about filling the phone.
This phone has two cameras, a 13 mega-pixels back-facing camera and an 8 MP front facing camera. It is capable of filming 1920x1080 Full HD videos at 30 fps.
This cellphone has an inmense 5580 mAh non-replaceable battery, enough to provide this phone with an extremely long battery life. An issue to evaluate is that the OSCAL S60 Pro's battery is not removable so you won't be able to replace it when it begins to last shorter, although with such a huge battery size you will probably discard this cellphone before it becomes a real problem.
This phone provides Wi-Fi connection (which can be provided to other devices acting as a modem or router), LTE-A 4G , a really fast connection type and also HSPA+ connectivity (which is a bit slower 4G network) and fast 3G connectivity, over HSDPA technologies. The OSCAL S60 Pro uses 2 Nano SIM cards to be able to to use 2 different phone numbers or carriers in the same phone.
The OSCAL S60 Pro also features a wide range of cool characteristics like NFC (Near Field Communication), Bluetooth (4.2), GPS Navigation and Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
No matter if you are looking for a social device or want it for playing games, you will definitely love this phone.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 11 |
| Dimensions: | 6.37 x 3.09 x 0.55 inchesMetric16.18 x 7.85 x 1.4 cmImperial |
| Weight: | 8.99 ouncesMetric254.86 gImperial |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5.7 inchesMetric14.5 cmImperial |
| Resolution: | 1440 x 720 pixels |
| Pixel density: | 282 pixels per inchMetric111.02 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek Helio A25 MT6762V (12 nm) |
| RAM Memory: | 4 GB |
| Graphics Processor: | PowerVR GE8320 |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 128 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 5580 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Front camera: | 8 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| Technologies: | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.2 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.