OSCAL S70 Pro is a quite good phone launched back in the year 2023, counting with a Octa-Core processor clocking at 2300 megahertz, a big size 6.1 inches screen, and two cameras, a 13 mega-pixels back facing camera and an 8 mega-pixels front camera.
This cellphone feels a bit heavyweight for a cellphone this size, weighting 9.63 oz. This cellphone is sold in 3 colors, black, green and orange. This device is a bit thick for today's standards, with a thickness of 0.59 inches. Though this device only has 6.36" long, it manages to pack a 6.1" display.
decided to build the OSCAL S70 Pro using a MediaTek Helio P35 MT6765 (12 nm) system chip, including a high speed Octa-Core CPU clocking at 2.3 GHz with a huge 4 GB RAM memory. The OSCAL S70 Pro counts with a great 64 GB internal memory and whereas it doesn't include a slot for external memory cards, it is still enough to store tons of apps, games, songs, photos and videos without thinking about filling the phone.
This phone has two cameras, a 13 megapixels back camera and an 8 megapixels front camera.
This cellphone has a nice 6.1 inches screen with a 720 x 1560 resolution, providing this device with a detailed image quality.
The OSCAL S70 Pro features a 6580 mAh long lasting non-replaceable battery, enough to provide this device with a great battery duration. An issue to take into account is that this device's battery is not replaceable so you can't buy a new battery when it begins to have trouble holding its charge, though with such a huge battery size you will probably buy a new cellphone before that becomes an issue.
This cellphone features wifi connectivity (which can be shared with other devices around, acting as a mobile hotspot), LTE 4G high performance connection type and also HSPA+ internet connection, that is a slower 4G type and the fastest 3G data connection, using HSDPA technologies. This phone doesn't use a SIM card, because it's not a GSM cellphone.
This cellphone also features lots of great characteristics such as Fingerprint Scanner, NFC (Near Field Communication), Bluetooth, GPS and Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
It doesn't matter whether you will use it as a gaming cellphone, are looking for a cellphone majorly for internet broswing and social networks or want a work cellphone, you will probably be very happy with this cellphone.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 13 |
| Dimensions: | 6.36 x 3.06 x 0.59 inchesMetric16.15 x 7.77 x 1.5 cmImperial |
| Weight: | 9.63 ouncesMetric273.01 gImperial |
| Colors: | Black, Green and Orange |
| Release date: | 2023-08-20 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6.1 inchesMetric15.5 cmImperial |
| Resolution: | 1560 x 720 pixels |
| Pixel density: | 282 pixels per inchMetric111.02 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek Helio P35 MT6765 (12 nm) |
| Processor: | Octa-Core 2300 MHz |
| RAM Memory: | 4 GB |
| Graphics Processor: | PowerVR GE8320 |
| Internal Memory: | 64 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 6580 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Front camera: | 8 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.0 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.