OSCAL S80 is a high quality Android cellphone launched some years ago, in 2023, with a big size 6.6" screen, a very powerful 2 gigahertz Octa-Core CPU, and 2 cameras, a 12 megapixels back facing camera and an 8 MP front facing camera. Let's take a closer sight of what this phone offers to us.
sells the OSCAL S80 with a MediaTek Helio G85 MT6769Z (12 nm) chip, including a high-tech Octa-Core processing unit clocking at 2 gigahertz and a big 6 GB RAM memory. A great point of the OSCAL S80 is the 128 GB astonishing internal memory and an external SD slot, which allows the user to store hundreds of applications without having to worry about running out of space at all.
The OSCAL S80 is for sale in 3 color options, black, green and orange. This device is a very compact phone, considering it packs a 6.6" screen and it only has 6.85 inches long and 3.2" wide. This phone is a bit thick compared to nowadays cellphones, being as thick as 0.74 inches. The OSCAL S80 is quite heavy for a phone of this size, weighting 16.23 ounces.
designed the OSCAL S80 with a spectacular 6.6 inches display, and a 1080 x 2408 resolution, which makes everything look perfect.
The OSCAL S80 features two cameras, a 12 MP back side camera and an 8 mega-pixels front-facing camera. Its back side camera has a 2 aperture so it can shoot awesome pictures even in low light environments.
This phone has wifi capability (which it can provide to other devices acting as a wireless modem or router), LTE 4G high performance connectivity and also HSPA+ connectivity, which is a slower 4G variation and the fastest 3G internet connection, using HSDPA technologies. This phone doesn't have a SIM card, because it doesn't support GSM connections.
This phone also comes with a lot of interesting features such as Fingerprint unlock, NFC, Bluetooth, GPS (Global Positioning System) and Radio, and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This cellphone counts with an awesome 13000 mAh non-removable battery, enough to provide this cellphone with a great battery duration. An issue to consider is that this cellphone's battery isn't replaceable so you won't be able to replace it when it starts losing capacity, although with its 13000 mAh you will probably buy a new device before that becomes a real problem.
No matter if you want a work cellphone, want it majorly for social networks, you love taking photos or are looking for a cellphone for playing games, this cellphone is definitely a good choice for you.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 12 |
| Dimensions: | 6.85 x 3.20 x 0.74 inchesMetric17.4 x 8.13 x 1.88 cmImperial |
| Weight: | 16.23 ouncesMetric460.11 gImperial |
| Colors: | Black, Green and Orange |
| Release date: | 2023-02-13 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6.6 inchesMetric16.8 cmImperial |
| Resolution: | 2408 x 1080 pixels |
| Pixel density: | 400 pixels per inchMetric157.48 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek Helio G85 MT6769Z (12 nm) |
| Processor: | Octa-Core 2000 MHz |
| RAM Memory: | 6 GB |
| Graphics Processor: | Mali-G52 MC2 |
| Internal Memory: | 128 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 1 TB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 13000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 12 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Sensor size: | 0.39 inches (1/2.55") |
| Front camera: | 8 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.0 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.