OSCAL Tiger 10 is a fascinating device launched some years ago, in 2023, which features a huge 6.6-inches screen, an exceptional 1600 megahertz Octa-Core processing unit, a 50 mega-pixels back facing camera and an 8 MP front-facing camera. We will get a better understanding of this cellphone's advantages when we get into specific details.
This cellphone just has 6.43 inches long and 2.96 inches wide, but it's still able to fit a a 6.6 inches screen. This cellphone has a gorgeous design, with a thickness of just 0.34". offers this phone in three color options, dim forest green, stardust grey and summer sky blue.
This device includes a interesting 6.6 inches screen with a 720 x 1612 resolution, which makes everything look very nice.
This device is equipped with a Unisoc T606 system chip, including a high-tech 1.6 GHz Octa-Core processor and a large 8 GB RAM. A great advantage of this cellphone is the 256 GB large internal memory and an external memory slot, allowing you to store lots of apps, games, photos and videos without worrying about running out of space.
This cellphone is equipped with two cameras, a 50 megapixels back-facing camera and an 8 mega-pixels front camera.
This phone comes with a 5180 mAh long lasting non-replaceable battery providing the OSCAL Tiger 10 a great battery duration. An issue to take into consideration is that this cellphone's battery is non-replaceable so you can't change it when it begins to lose capacity, while with this big battery you will probably replace this phone before it happens.
The OSCAL Tiger 10 offers WiFi capability (which it can share with other devices acting as a modem), 4G LTE high performance connection and also HSPA+ connection type, which is a slower 4G type and 3G fast internet connection, supported by HSDPA technologies. This phone doesn't have a sim card, because it isn't a GSM phone.
This phone also features a lot of great characteristics as Fingerprint Identification, Bluetooth (5.0), GPS and Radio, and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
The OSCAL Tiger 10 is definitely a great option for you it doesn't matter whether you are looking for a phone for gaming, are an amateur photographer, need a work cellphone or are looking for a device majorly for internet broswing and social networks.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 13 |
| Dimensions: | 6.43 x 2.96 x 0.34 inchesMetric16.33 x 7.52 x 0.86 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Dim Forest Green, Stardust Grey and Summer Sky Blue |
| Release date: | 2023-11-20 |
Display | |
| Size: | 6.6 inchesMetric16.8 cmImperial |
| Resolution: | 1612 x 720 pixels |
| Pixel density: | 267 pixels per inchMetric105.12 pixels per cmImperial |
| Brightness: | 400 cd/m2 |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Unisoc T606 |
| Processor: | Octa-Core 1600 MHz |
| RAM Memory: | 8 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 256 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 1 TB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 5180 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 50 megapixels |
| Front camera: | 8 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.0 |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.