OSCAL Tiger 12 is a very powerful cellphone, counting with an extremely powerful 2200 MHz Octa-Core processor, a huge 6.8" screen, and two cameras, a 64 mega-pixels back facing camera and a 13 MP front-facing camera. But it's time to get into some more detail.
This device is available in three color options, cerulean blue, cloudwing grey and flowing purple. did a great optimization job making this cellphone weight only 6.99 oz. This cellphone is extremely slim and stilized, being just 0.33 inches thick. This phone is a very compact cellphone, taking into consideration it presents a 6.8 inches screen and it has just 6.63 inches long and 3.02" wide.
equipped this phone with a high speed 2200 megahertz Octa-Core processing unit, packed into the MediaTek Helio G99 MT6789 (6 nm) chip and a great 8 GB RAM memory. A great advantage of the OSCAL Tiger 12 is its astonishing 128 GB internal memory and an SD extension slot, enough to install hundreds of apps without having to worry about how much storage is left.
The OSCAL Tiger 12 is equipped with two cameras, a 64 mega-pixels back-facing camera and a 13 MP front camera.
The OSCAL Tiger 12 includes an amazing 6.8-inches screen with a 1080 x 2460 resolution, which makes everything look amazing.
This device uses amassive 5000 mAh non-removable battery that can keep this cellphone running for several hours and even reach the end of the day without charging it. An issue to take into consideration is that this device's battery isn't removable so you won't be able to replace it when it begins to lose its charge, although having 5000 mAh you will probably buy a new phone before it happens.
The OSCAL Tiger 12 offers Wi-Fi capability (and it can be shared with other devices acting as a wireless router), LTE-A (4G) super quick connection type and also HSPA+ connectivity (which is a bit slower 4G variation) and fast 3G connectivity, using HSDPA technologies. This phone works with a Nano SIM card for GSM services.
The OSCAL Tiger 12 also features plenty of useful features like Biometric fingerprint, NFC, Bluetooth (enables communication with other phones, computers and accessories), GPS and FM Radio, and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This cellphone is probably very appropiate no matter if you will use it as a work cellphone, will use it as a social phone, want this phone to take plenty of photos or are looking for a gaming phone.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 13 |
| Dimensions: | 6.63 x 3.02 x 0.33 inchesMetric16.84 x 7.67 x 0.84 cmImperial |
| Weight: | 6.99 ouncesMetric198.16 gImperial |
| Colors: | Cerulean Blue, Cloudwing Grey and Flowing Purple |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6.8 inchesMetric17.3 cmImperial |
| Resolution: | 2460 x 1080 pixels |
| Pixel density: | 395 pixels per inchMetric155.51 pixels per cmImperial |
| Brightness: | 5000 cd/m2 |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek Helio G99 MT6789 (6 nm) |
| Processor: | Octa-Core 2200 MHz |
| RAM Memory: | 8 GB |
| Graphics Processor: | Mali-G57 MC2 |
| Internal Memory: | 128 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 1 TB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 5000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 64 megapixels |
| Front camera: | 13 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| Technologies: | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.0 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.