Palm Treo 650 (CDMA) is an outdated Palm OS device, coming with a 0.3 mega-pixels back-facing camera. But it's time to get into much more detail.
This phone has a 23,55 MB internal storage memory, a little amount that could be adequate for some users knowing that the Palm Treo 650 (CDMA) also has an SD memory slot to store pictures and videos.
This cellphone is a little bit thick compared to current phones, with a thickness of 0.9". Apparently Palm didn't care about the weight at all, releasing it with a 6.3 oz weight.
The Palm Treo 650 (CDMA) is only equipped with a 0.3 MP back camera.
Palm equipped this device with a mediocre screen, and a 320 x 320 resolution, which makes screen pixels too big and noticeable. Its screen uses TFT resistive technology, but it's not multi-touch.
This cellphone counts with a 1000 mAh small capacity Li-Ion battery, which is quite poor for a thirsty cellphone like this. According to Palm, this cellphone has an aproximate talk time of 4.5 hs and a stand by time of 300 hs.
The Palm Treo 650 (CDMA) doesn't have a SIM card, because it is not a GSM enabled device and it works in CDMA carriers.
This device is priced around $ 65, not cheap for comparing with similar devices.
Palm Phone PVG100 (The Small Premium Unlocked Phone), 4G LTE, 32GB Memory, Titanium - Unlocked
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Palm |
| Operating System (OS): | Palm OS 5.4 |
| Dimensions: | 4.40 x 2.30 x 0.90 inchesMetric11.18 x 5.84 x 2.29 cmImperial |
| Weight: | 6.30 ouncesMetric178.6 gImperial |
| Price: | $ 65.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Resolution: | 320 x 320 pixels |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Processor: | Intel PXA270 (Single-Core 312 MHz) |
| Internal Memory: | 23,55 MB |
| SD Card Slot: | MMC, SD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Stand-by Time: | 300 hours |
| Talk Time: | 4.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 1.1 |
| Infra-red: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.